Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Författare Ämne: installatörer, vad anser ni?  (läst 11107 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad rocas

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Örebro
  • Antal inlägg: 4065
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #15 skrivet: 18 april 2010, 10:39:37 »
Jag är sk religiös, men det värsta jag vet är när de heliga korna i min subkultur...inte får röras.

På liknande sätt bör privatpersonerna lära sig om sin hälsa, sina pannrum, etc istället för att buga sig under sk auktoriter i fórm av präster, rörmokare och läkare.

De bästa kunderna jag har...............är de som är insatta i hur svårt det är att bygga hus perfekt.
Bor i Örebro/Närke.

Åretrunthus byggt 1907, men tillbyggt/renoverat under de 40 år jag har ägt det.
Flera olika luft/luft pumpar, som används som ac sommartid eller värmetillskott vid minusgrader.
Ved-kökspanna.
Rullande årsförbrukning/köpt el: 10000 kwh
39 st  solpaneler monterade hösten 2022.
Thermia luftvatten 10 kW, Itec XT, installerad sept 2024

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #16 skrivet: 18 april 2010, 10:41:35 »
Detta var ett i mina ögon alldeles lysande svar. Det duger för mig.  Vad gäller de som säger att en kina pump klarar ditt hus i Piteå till 20- Ja de borde låsas in.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36144
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #17 skrivet: 18 april 2010, 10:54:42 »
Det jag ber om är att du och forumet lär sig vad som är skillnaden på en yrkesman som satsar sitt liv på yrket och någon som knappt vet vad grejerna heter som dom sätter dit.

Rickard ,När du skriver att det är bättre att du konverterar själv för rörisen bara tar ett element som passar under fönstret .Är det nedsättande och generaliserande eller fakta.

Kunskap är bra . i några av mina raderade inlägg hade jag skrivit . kan dom inte svar på frågerna välj någon annan . innebörden i dom orden är att du har en tradera säljare eller någon kunnig med inställningen går det så går det .

Det du ska ha i pannrummet är en Rörmockare och ingen Wannabe

Besviken c-c

Så här skrev jag:
Om du installerar själv kan du nog halvera priset på radiatorsystemet, det gjorde jag, tog mindre än en vecka - har nog aldrig tjänat så bra.
Det är ju inte direkt någon större ingenjörskonst som krävs för att fixa det.
Dessutom är det nog större chans att du får ett väldimensionerat system om du dimensionerar själv än om gängse VVS:are gör det, tyvärr.


Jag kan hålla med om att det var slarvigt uttryckt, och kan uppfattas som generaliserande, även om det inte var min mening.
Jag står dock för min uppfattning om att det ligger till på detta sätt, alltså att det är stor chans att man själv kan dimensionera ett system som fungerar väl och passar de krav och den budget som man har att röra sig med på ett sätt som är lika bra eller bättre än "gängse VVS.are"
Med gängse VVS:are menar jag då inte de som sitter och räknar på systemen i sitt dimensioneringsprogram, utan de som väljer radiatorer utifrån erfarenhet och den plats som finns att tillgå.
Jag kan ha fel när jag tror att de flesta installatörer väljer radiatorer utifrån erfarenhet och utrymme, och i så fall ber jag om ursäkt.
Jag vet att jag har hamnat i en situation nu då jag inte kan vinna fajten mot dig cocacola, ingen gängse VVS.are i världen kommer i detta forum att erkänna att han väljer radiatorer efter erfarenhet och utrymme, så att jag på något sätt skulle få stöd för denna teori är en utopi.

Fråga är, skall jag göra en pudel, och gå på din linje - att alla installatörer är seriösa och använder dimensioneringprogram för korrekt dimensionering av rörsystem, flöden, difftryck och radiatordimensionering?
Eller skall jag stå för den uppfattning jag fått efter 6 års erfarenhet baserat på vad som skrivits i forumet, och vad jag själv sett på marknaden, och fått berättat för mig i de hundratals telefonsamtal jag haft med både kunder och installatörer?

Jag säger inte att jag med 100% säkerhet har rätt i min uppfattning, men jag står för min uppfattning, så länge jag inte får en annan bild i mina kontakter med branschen, kunderna, eller genom att läsa de inlägg som skrivs i forumet.

Att säga att alla installatörer gör rätt är lika fel som att säga att alla gör fel, min ursprunliga skrivning enligt ovan var bara en för kort sammanfattning av detta, och det ber jag om ursäkt för.
Cocacolas kritik mot min skrivning ovan är saklig konstruktiv kritik som jag har tagit till mig, och jag kommer inte att skriva på samma sätt framöver, alltså utan att lägga ned mer tid på att förklara hur/vad jag menar eller baserar min uppfattning på, och att jag kan ha fått fel bild av verkligheten, nåt som jag rätt ofta skriver när jag inte känner mig helt säker på min sak.

Det jag egentligen menade med mitt inlägg var: Om du själv förstått hur man dimensionerar ett system är du SÄKER på att det blir bra gjort.
Väljer du en installatör på måfå är du inte säker på att det blir rätt utfört, det kan mycket väl bli det, men säker kan man inte vara, och det tror jag att alla kan hålla med om.
« Senast ändrad: 18 april 2010, 11:03:08 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #18 skrivet: 18 april 2010, 11:04:18 »
Det jag tror att C-C menar och som ialla fall jag tycker, är att de som inte dimensionerar med program och uträkningar utan bara stoppar dit det som får plats. Inte är Rörmokare, utan de är pajasar.  Sedan är det inte säkert att de fick montera en enorm radiator som de ville utan kunden ville ha ett mer estetiskt tilltalande element.  Och då kanske rörisen inte var en pajas som man först kunde tro. Utan han var en rörmokare med bakbundna händer.

Mmm det är svårt det här.

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #19 skrivet: 18 april 2010, 11:32:08 »
Ja men   Det är det som skiljer en yrksman från en wannabe röris .  

Vi andvänder beräkningar kvs värden på ventiler . stad ventiler på k-b m-m och tar till dom hjälpmedel som finns .  Det är det som är skillnaden . Vem gick du till när du gjorde din egen konvertering . berätta inte vvsfirman i Piteå du låna verktyg av hur du skulle göra när du köpte grejerna där .

En installations firma med yrkesmän gör rätt.och levererar vvs installationer som fungerar ,  en installations firma med "kunniga " inom vvs gör fort fel och levererar bara skit  och det är det jag vill att folk ska se skillnad på .

efter 6 år på forumet borde dina rekomendationer vara ,välj en riktig vvsare istället för en wannabe .Det finns allt för många påhoppare i branschen och jag önskar verkligen att jag och många med mig slipper att bli jämförda med dom .

Tack för ursäkten rickard.
 
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36144
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #20 skrivet: 18 april 2010, 12:20:53 »
Problemet för gemene man är nog att kunna skilja på en vem som är yrkesman och vem som är wannabe, det ser vi ju snart sagt dagligen exempel på både här i forumet och på TV och i tidningar.
Det är också bakrunden till mina råd om "försiktighet" när det gäller valet av och förtroendet för sin installatör, en sund skepsisism kan vara på sin plats.
Jag drar inte alla över en kam, utan inser mer problemet för den normala konsumenten av veta vilka som är bra och vilka som är pajasar.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #21 skrivet: 18 april 2010, 12:32:23 »
Förstår svårigheten i detta. Som kund borde man ju sätta sig in det här lite grann och det hjälper detta forum till med på ett bra sätt. Sedan så får man ställa lite frågor och bilda sig en uppfattning om den inst man tänkt sig.  Försiktighet är bra.  Orkar man inte forska så borde man kolla på typ IVT:s hemsida och bara välja deras Aukt ÅF.  Inte idiotsäkert ,men bättre än att ringa Benkes krökeri.

Utloggad Lexus

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 4900
  • Karma +7/-5
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #22 skrivet: 18 april 2010, 14:24:26 »

Att vi som jobbar med värmepumpar delar med oss av våra kunskaper, är nödvändigt för att forumet ska vara intressant. I annat fall blir det som att stoppa in ungarna i klassrummet utan lärare. Det blir stökigt och inget vettigt blir sagt eller gjort. Det kan bli så illa att felaktigheter blir som sanningar.  :,v(

Om någon tror sig vara smart nog att använda forumet som kunskapsbas, för den egna värmepumpsinstallationen är nog inte så smart som självförtroendet är stort. Visst...det kan finnas en och annan som får till en bra anläggning, men att leta upp alla trådar där det presenteras kunskap och erfarenheter från oss installatörer ..... är en omöjlighet. Det är också därför som värmepumpar ska installeras av de som har utbildning/kunskaper och erfarenheter om dessa.   ;)

Tror jordvärmen kommer bli mer och mer sällan vald som energilager, till förmån till bergvärmen som även levererar kyla. Jag jämför med kyla i bilar som var väldigt ovanlig för 25 år sedan, men som idag finns i varje bil. Om så är fallet betyder det att en bergvärmeinstallation blir en bra bit över sexsiffrigt även för en gördetsjälvare. Svider bra när det kostar att inte ha komfort.   huvuddunk

Att dimensionera radiatorer tycker jag i alla fall är bland det svårare. Det krävs kunskap om u-värden, ventilationsförluster och temperaturer. Är värmekällan en värmepump, så behöver radiatorernas värmeavgivning vara anpassad till max ~55° vid DUT. Flödet ska justeras för den effekt som krävs för just det rummet osv. Att tro en Svensson klarar detta, är en önskedröm som sällan blir verklighet.  :'(

Som Oraklet föreslår, så är det minst risk för wannabe eller rookie om villaägaren vänder sig till företag som säljer Thermia eller IVT. Dessa säljs endast av företag med egna utbildade installatörer. Nibe, Bosch och CTC säljs på hos grossister och Rinkaby, vilket ofta hamnar i händerna på rörmokare utan intresse för tekniken. Eftersom dessa tre styrs på totalt olika sätt, så är det en fördel om antingen säljaren eller köparen har kunskap om skillnaden.  Sc:,h


Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 36144
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #23 skrivet: 18 april 2010, 14:38:41 »
Jag startade detta forum som ett resultat av att jag själv konverterade vårt hus från direktverkande el till vattenburet och jordvärme. (Idag kanske jag hade valt bergvärme med tanke på den frikyla som Lexus pekar på)

För att klara av konverteringen så sökte jag information på nätet, och hittade det jag behövde efter mycket sökande.
Vintern därpå skulle jag lära mig göra en hemsida, och en sådan skall ju fyllas med innehåll, innehållet blev bland annat detta forum, och suget efter mer kunskap i ämnet värmepumpar var/är som bekant stort.

Även om det inte är direkt enkelt att installera sig egna anläggning är det definitivt inte svårare än mycket annat som folk ger sig på, typ bygga ut huset, renovera en bilmotor eller liknande projekt.
Visst, har man tummen mitt i handen, och har svårt att lära, då är det inget man skall ge sig på, men med lite envishet, läshuvud och andras hjälp så är det inte ett omöjligt företag.
Jag hoppas att detta forum kan hjälpa andra som är i samma situation som jag befann mig i när jag konverterade, där det var omöjligt att göra en positiv payoff-kalkyl på investeringen om jag hade valt att köpa alla tjänster.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #24 skrivet: 18 april 2010, 16:51:30 »
Jag hoppas att detta forum kan hjälpa andra som är i samma situation som jag befann mig i när jag konverterade, där det var omöjligt att göra en positiv payoff-kalkyl på investeringen om jag hade valt att köpa alla tjänster

Förstår inte denna mening riktigt. Kan du förklara vad du menar.

Lexus Thumbsup

Utloggad hokanp

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 523
  • Karma +0/-0
  • Älskar billig värme, speciellt från Kinapumpar
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #25 skrivet: 18 april 2010, 17:50:27 »
Jag hoppas att detta forum kan hjälpa andra som är i samma situation som jag befann mig i när jag konverterade, där det var omöjligt att göra en positiv payoff-kalkyl på investeringen om jag hade valt att köpa alla tjänster

Förstår inte denna mening riktigt. Kan du förklara vad du menar.

Lexus Thumbsup
Måste få lägga min näsa i blöt. VVS branchen har överlag ett mycket dåligt ryckte och det beror på många saker. Det finns ett annan forum byggahus.se är detta disskuteras flitigt. Det som man klagar på är framförallt rabattsatser på materiel. Och då jag själv handlar på t.ex. ahlsells så vet jag vilka rabattsatser som finns. Utvecklar inte detta utan intresserade kan titta på byggahus.se. Ett annat problem är kanske det att det finns olika kategorier av "rörisar", nya och gamla generationen. Där de gamla står för hampa, gänga själv mm. Den nya har betydligt mer kunskap inom t.ex. värmepumpar och presskopplingar. Problemet är när dessa försökar att göra "varandras" jobb. Som någon skrev så är det inte höftat t.ex. vilka diametrar som behövs för att få rätt flöde mm. De gamla, vet ev erfarenhet, säger att har det gått innan så går det nu med. Det funkar inte riktigt så idag. Sedan finns det de som alltid är slarviga, gör ett dåligt arbete samt tar för mycket betalt. Som ex. kan nämnas en "röris" som kallades för "läckis" då det alltid läckte när han hade gjort något. Står själv inför en större ombyggnad av värmesystemet men är mycket tveksam inför detta just p.g.a. dålig kvalitet hos en rad "rörisar". Blir nog "själv är bäste dräng".
Älskar billiga Kinapumpar men köpte en NIBE 2025 Luft/Vatten..

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19404
  • Karma +15/-15
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #26 skrivet: 18 april 2010, 17:55:28 »
Klart det finns bra rörmokare sen finns det naturligtvis usla också men så är det i alla brancher men det märks kanske mer när röris har gjort fel ?
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad cocacola

  • Rörmockare
  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 3353
  • Karma +8/-3
  • Kön: Man
  • VVS Kunskap är yrkeserfarenhet .
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #27 skrivet: 18 april 2010, 18:20:13 »
Lexus  väl skrivet Thumbsup

Hokanp. tråkigt för dig att du har så dåliga erfarenheter . undrar hur många vvs timmar du köpt till dina installationer ? köpte du dom av Bravida eller carl hansson rör värme eller köpte du dom av en på hoppare i yrket.  Det är avgörande för resultatet.

Gammla rörisar och unga rörisar vart går gränsen ?
 I samband med en installation som görs har jag ett funktions ansvar för det som installeras ,tror du då att yrkesmännen som håller på Höftar vid en installation när det gäller rör radiatorer ventiler flöden och effekter ? *roflmao* gör dom det är det ingen riktig installations firma du valt . Wannabe gänget är framme och dumpar priset. det tar en stund på firman att göra beräkningar m-m och det vill jag ha betalt för ,tycker inte det är oskäligt ,

men jag önskar dig lycka till med din installation av värme systemet
c-c
Den positiva tänkaren ser det osynliga, känner det ogripbara och uppnår det omöjliga.

Den enda källan till kunskap är erfarenhet.

Lyssna på kunskap  och inte på tyckande Nyanser !

Utloggad ORAKLET

  • VVS-Tekniker
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 5464
  • Karma +28/-13
  • Kön: Man
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #28 skrivet: 18 april 2010, 18:50:20 »
Vad jag tycker så har inte VVS branschen dåligt ryckte. De rörisar jag känner är alla bra och seriösa.  Databranschen däremot eller mobil tele eller bil eller.. ja ni fattar.  Att folk fuskar och tror att vi rörisar tjänar stora pengar och vill göra det samma. Det kan ju inte vi rå för och då borde vi inte bli dragna över en kam.

Utloggad hokanp

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 523
  • Karma +0/-0
  • Älskar billig värme, speciellt från Kinapumpar
SV: installatörer, vad anser ni?
« Svar #29 skrivet: 18 april 2010, 19:15:31 »
Vad jag tycker så har inte VVS branschen dåligt ryckte. De rörisar jag känner är alla bra och seriösa.  Databranschen däremot eller mobil tele eller bil eller.. ja ni fattar.  Att folk fuskar och tror att vi rörisar tjänar stora pengar och vill göra det samma. Det kan ju inte vi rå för och då borde vi inte bli dragna över en kam.
Nä jag drar inte alla över en kam men ta en titt på det forumet som jag länkade till.
Rätt många som har samma uppfattning. Om de är gamla eller unga kvittar nog, tror du förstår vad jag menar. Utan att säga förmycket så är det bl.a. en mycket gammal firma så är ökända. Stora bolag tror jag inte kommer hem för 1 dags arbete. Och jag är inte rädd för att göra det själv. Har rätt så stor erfarenhet av att göra saker själv.
Älskar billiga Kinapumpar men köpte en NIBE 2025 Luft/Vatten..

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!