0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Citat från: Blaser skrivet 15 januari 2010, 10:37:40Stalin avrättade inte han lät folk svälta ihjäl i frihet lr så fick de gå först i krigsleden. På så sätt undkommer man dålig åublicitet.Wes Hardin att "det är aldrig klokt att lita på varken en främlings ord eller medias lögner". Om han avrättade! En penetrerande metallkropp genom kroppen är ingen svält tycker jag.
Stalin avrättade inte han lät folk svälta ihjäl i frihet lr så fick de gå först i krigsleden. På så sätt undkommer man dålig åublicitet.Wes Hardin att "det är aldrig klokt att lita på varken en främlings ord eller medias lögner".
Citat från: MGKea skrivet 15 januari 2010, 10:46:17Citat från: Blaser skrivet 15 januari 2010, 10:37:40Stalin avrättade inte han lät folk svälta ihjäl i frihet lr så fick de gå först i krigsleden. På så sätt undkommer man dålig åublicitet.Wes Hardin att "det är aldrig klokt att lita på varken en främlings ord eller medias lögner". Om han avrättade! En penetrerande metallkropp genom kroppen är ingen svält tycker jag.Jodå han avrättade men han använde även de dödsdömda som minröjningsfolk, smartare och billigare än att ha dem i läger och JAAAAAAAAAAAAAA han hade läger flera stycken tom. Stalin tog död på fler folk än Hitler och JAAAAAAAAAAAAAAAAA Hitlers gubbar tog död på många ryssar men Her stalin svalt ihjäl ett gäng.http://www.levandehistoria.se/node/1758
Människovärde har ingen diktator brytt sig om. Kolla på Bushregimen.
Vi kan väl även ta en titt på nutida händelser där media-historia-fakta inte är så bra synkroniserade.Haiti och den senaste jordbävningen: Minst 100.000 döda - sen 50.000 döda.Nu finns det satellitfoton att jämföra, och dessa foton och medias katastrofbilder lirar inte så bra ihop, se själva:http://www.nytimes.com/interactive/2010/01/14/world/20100114-haiti-imagery.html