Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då  (läst 57672 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad mcrave

  • Har värmepump
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Nordmaling, Västerbotten
  • Antal inlägg: 193
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #15 skrivet: 08 januari 2011, 00:36:21 »
Är det en installatör som monterat pumpen eller är det du själv? Fick intrycket i ditt första inlägg att det är du som gjort jobbet.

Vacumsugning är livsviktigt om man vill pumpen ska överleva en säsong skulle jag vilja påstå.
Och det borde en riktig och kunnig montör veta.

Och vad menar du med sladd över?

Vad är det för pump detta handlar om? märke?

Älvsbyhus från -75 i vackra Nordmaling, 105 kvm, bi area 33 kvm. 2glas fönster, Direkt el, gamla element sen huset byggdes. El förbrukning totalt 23396kwh varav uppvärming för 2008-2009 ca 15400 kwh. Ny Nibe compact CU 300 varmvattenberedare 25/8-09
Fujitsu AWYS 14 LBC Nocria installerad 17/9-09
Bor med fru och våran son.

Utloggad xxargs

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 1158
  • Karma +19/-3
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #16 skrivet: 08 januari 2011, 04:56:28 »
Det skall alltid vakumpumpas om det inte är förfyllda rör med QC-anslutningar. Det är för att få bort luft som är skadlig om den är kvar i systemet även om det handlar om teskedar i volym om det räknas om till atmosfärstryck, dels för att få ut fukten som sitter bundet i dom mikroskopiska porerna, sprickorna och reporna på  insidan av kopparören - och vid kyla så rör dom sig ur porerna ännu ovilligare och man måste suga med kanske 10 ggr högre vakum (dvs. 50 micron istället för 500 micron) och 10 ggr längre tid.

Att inte göra detta med vakumpumpning ordentligt är ungefär som att peta i en rejäl klick lera i oljepåfyllningshålet innan man häller i oljan  vid första servicen och oljebytet  på sin svindyra BMW och sedan bli förvånad att motorn är slut och utsliten efter 1500 mil istället för 30000 mil. Sådant kan man pyssla med vid bakgårdsaffärer och kränger bilen efter 1000 mil innan problemen dyker upp - men dom flesta vill nog att VP skall hålla 10 år minst och då får man inte slarva.

vattenånga och luft kvar i rören när man släpper på gasen är ungefär som att just peta in lera i oljan i en känslig bilmotor då både vattnet och luften bryter sakta ned oljan så att det börja bli slam som slipar som slippasta, syror som fräter i kompressorn och oljesludge som proppar igen...

För lång livslängd så är det väldigt viktigt med hög renhet och partikelfrihet under monteringsjobbet samt det inte finns något kvar som bryter ned oljan kemiskt i förtid (luft och vattenånga samt hetta under lång tid).

POE är en ester med en jämviktsekvation mellan ester + vatten <=> organisk syra + alkohol och vid tillverkningen har man tagit bort vattnet allt efter estern bildas vilket gör att estern inte kan dela upp sig till alkohol och organisk syra igen - ja så länge det är helt vattenfritt!!

Till skillnad från bilmotorer så har mindre kylanläggningar sällan några filter i sig förutom torkfilter (om ens den finns...) vilket innebär att slam och partiklar i oljan kommer att snurra runt och sakta slipa ut mer partiklar som i sin tur också slipar och slitagetakten ökar exponentiellt med tiden. mao. för lång livsläng så måste man utgå från väldigt låga föroreningsnivåer i kylkretsen.


Utloggad Raffen

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skaraborg
  • Antal inlägg: 8687
  • Karma +14/-27
  • Kön: Man
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #17 skrivet: 08 januari 2011, 10:38:57 »
Ja helt rätt det som sägs här att vacuumsugningen är ju det allra viktigaste vid en pumpinstallation. Man blir ju mörkrädd när man hör dylika uttalanden från den här s.k installatören i det här fallet, om detta nu är sant förstås som Peppan säger här, rätt tveksamt kanske när han samtidigt säger att han "har en sladd över" Sc:,h För det vet väl alla att det duger inte med vilken sladd som helst för att ansluta en värmepump på utsidan av huset. ;)
Om man inte vacuumsuger en pump vid installationen så innebär detta rent konkret att man lämnar kvar fukt och luft i systemet som kommer att starta en nedbrytning av oljan, det bildas myrsyra som kommer att skada kompressorn inom något år eller så. Det uppstår sedermera en s.k burnout, vilket innebär att kompressorn brinner upp invändigt och skjuter sot mm genom hela systemet, inga garantier för pumpen gäller då i dylika fall naturligtvis om man har gjort installationen själv. Så att strunta i att vacuumsuga är det absolut värsta man kan göra när man installerar en pump. :)

Mvh Raffen.
« Senast ändrad: 13 januari 2011, 01:38:23 av Raffen »
Bor med min hustru (barnen utflugna) i en 1-plansvilla med källare 95 m2 + 95 m2 i Skaraborg byggt 75 - 78 och relativt välisolerat. Uppvärmningsyta 95 m2 + ca 65-70 m2 i källaren. Direktverkande el i hela huset, 1 st luftvärmepump samt braskamin finns i gillestugan i källaren (braskaminen har jag haft möjlighet att elda med vid riktigt kall väderlek tidigare men numera med 2 st pumpar så används den endast till myseldning), samt en 300 liters rostfri 3-fas Nibe Compact varmv.beredare från 1975 som jag kör ca 6 tim/dygn på ca 1500 watt med timer och jag mäter elförbrukningen på beredaren med en Siemens Landis/Gyr 3-fasmätare från Rickards webshop. Bytte f.ö till en ny elpatron på beredaren i januari månad 2017 för första gången efter drygt 42 års drift för då var patronen helt slut.
Installerade min första pump Panasonic E9 DKE i sept 2005 i källaren (som jag f.ö bytte ut mot en Toshiba RAS 10 ND i sept 2009) och installerade min 2:a pump en Toshiba RAS 10 GKVP-E i april 2008 uppe i bostadsvåningen, och båda pumparna mäter jag elförbrukningen med varsina resp stickproppsmätare av typen Voltcraft Energy Check 3000 + varsina Enermet 1-fasmätare från Rickards webshop. 
Låg innan pumpinstallation på en total elförbrukning på mellan 16500 - 19000 kwh/år beroende på vinter inkl hushållsel och varmvatten + ca 1,5 - 2 m3 ved. Total elförbrukning dvs helår inkl VP, hh-el och vv med avstämningstid 1 aug - 31 juli för år 1, 2005-2006 = 10340 kwh + 1,5 m3 ved. År 2, 2006 - 2007 = 8177 kwh + 3/4 m3 ved. År 3, 2007 - 2008 = 8976 kwh + 3/4 m3 ved. År 4, 2008 - 2009 = 8275 kwh + 1/2 m3 ved. År 5, 2009 - 2010 = 8375 kwh + 3/4 m3 ved. År 6, 2010 - 2011 = 8407 kwh + 1/2 m3 ved. År 7, 2011-2012 = 7459 kwh - 0 m3 ved. År 8, 2012-2013 = 8281 kwh – 0 m3 ved. År 9, 2013-2014 = 7299 kwh - 0 m3 ved. År 10, 2014-2015 = 7472 kwh - 0 m3 ved. År 11, 2015-2016 = 8247 kwh - 0 m3 ved. År 12, 2016-2017 = 8777 kwh - 0 m3 ved. Vår rullande totala årsförbrukning ligger fn på 8686kwh.

Utloggad nikitalord

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 233
  • Karma +0/-0
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #18 skrivet: 08 januari 2011, 10:58:56 »
Hur lång tid tar en normal vacumsugningen vid 8-10 minusgrader på låt säga 2x7,5 meter rör.   

Utloggad Apan

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 4193
  • Karma +0/-2
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #19 skrivet: 08 januari 2011, 13:25:41 »
När jag installerade pump ville ha ej ha kallare än -10 innan han gjorde kyljobbet..

De ska alltid bli över lite "sladdar" och grejor..för mig var det över en stor vit sak på 45kg, så den ställde jag i garaget. :D
Nyproducerat hus med brytet sadeltak, 148kvm, golvvärme med rad på övre plan, välisolerat med 400mm i plattan och 600mm i tak, Nibe 750 Frånluftvärmepump.
----------------------------------------------------------------------------------
Förbrukning i vårt gamla hus från -71 på 141 kvm med luftvärmepump..
Totalförb 2010: 20kwh/dygn, 52kw/kvm. 65kbm H2O.
Totalförb 2011: 23kwh/dygn, 61kw/kvm. 51kbm H2O.

Utloggad ghandi

  • Kan för mkt men inte
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Norrland
  • Antal inlägg: 663
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Installerar Värmepumpar
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #20 skrivet: 08 januari 2011, 13:32:35 »
Hur lång tid tar en normal vacumsugningen vid 8-10 minusgrader på låt säga 2x7,5 meter rör.   

Hur långt är ett snöre? :)

Beror helt på kapaciteten av vacumpumpen, och är olika mellan varje installation.
Har aldrig tagit tid men skulle gissa ca 2min per meter med just min pump.

Utloggad nikitalord

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 233
  • Karma +0/-0
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #21 skrivet: 08 januari 2011, 14:20:58 »
Ok låter ju bra , tror den stressade montören höll på 15-20 minuter.   

En lite fundering, om man handlar pump på nätet och nätföretagen i sin tur köper in monteringen från billigast möjliga montör  (vilket några nätföretag annonserar efter) och det sen visar sig att tex en vacumsugning fuskats med och pumpen rasar efter något år vem bär då garantiansvaret, kan nog tänka mig att nätföretaget i första hand skulle försöka skylla över det sin tillfälliga montör. någon som råkat ut för detta?

Inloggad TS Comfort AB

  • I branschen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Nykvarn
  • Antal inlägg: 9089
  • Karma +10/-3
  • Kön: Man
  • Säljer och installerar värmepumpar
    • www.tsfs.se
Har du köpt värmepumpen inkl installation av ett företag med totalgaranti så är det detta företag som du vänder dig till och som ska hålla erfordliga garantier enligt köpevillkoren.
Det företaget får sedan ta striden med installationsföretaget om något skulle vara felaktigt.

Tror dom flesta seriösa återförsäljarna följer detta mönster men undantag kanske finns.
Företaget har bytt bolagsform 20070101 från tidigare TS Fastighetservice till nuvarande TS Comfort AB
Se www.tsfs.se eller www.comfortab.se för aktuellt utbud av luftvärmepumpar och Poolvärmepumpar.
Våra luftvärmepumpar kommer från dom Svenska Generalagenterna och har därmed 5 års totalgaranti. Vi säljer enbart luft/luft värmepumpar inkl installation och då inom vårat installationsområde Södra Stockholm/Södermanland med lite omnejd.
Kontakta oss för kostnadsfritt hembesök för förslag på märke och modell som är lämplig för just eran fastighet.

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13352
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #23 skrivet: 09 januari 2011, 11:25:45 »
Har du köpt värmepumpen inkl installation av ett företag med totalgaranti så är det detta företag som du vänder dig till och som ska hålla erfordliga garantier enligt köpevillkoren.
Det företaget får sedan ta striden med installationsföretaget om något skulle vara felaktigt.

Tror dom flesta seriösa återförsäljarna följer detta mönster men undantag kanske finns.

Oavsett hur bra garantier man har så är det jobbigt när pumpen stannar mitt i vintern vid -20 ute...
Jag tycker du skall kontakta återförsäljaren och påpeka att installatören har gjort en undermålig installation och försöka få problemet åtgärdat så fort som möjligt.
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Inloggad TS Comfort AB

  • I branschen
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Nykvarn
  • Antal inlägg: 9089
  • Karma +10/-3
  • Kön: Man
  • Säljer och installerar värmepumpar
    • www.tsfs.se
Stannar pumpen när det är kallt ute så är det inte roligt.
Av den anledningen oavsett vems felet är eller vad som nu är fel  så är det viktigt för kunden att han/hon  inte hamnar i kläm mellan försäljaren och installatören så det tar en massa tid och onödigt tjafs om vems felet är innan felet åtgärdas.

Vet kunden om att installationen är felaktigt utförd från början så bör han/hon kontakta försäljaren omgående och då via mail så det finns på "papper" och inte bara ett telefonsamtal att hänvisa till om något skulle krångla framöver.
ord mot ord i ett telefonsamtal kan bli besvärligt vid en tvist.

Får ibland en del sura kommentarer  när kunder önskar beställa via telefon och jag hänvisar till att jag bara tar beställnignar via mail för att undvika missförstånd om vad som har sagts, en del avböjer då att beställa men det får man ta för att undvika eventuella framtida oegentligheter.
Företaget har bytt bolagsform 20070101 från tidigare TS Fastighetservice till nuvarande TS Comfort AB
Se www.tsfs.se eller www.comfortab.se för aktuellt utbud av luftvärmepumpar och Poolvärmepumpar.
Våra luftvärmepumpar kommer från dom Svenska Generalagenterna och har därmed 5 års totalgaranti. Vi säljer enbart luft/luft värmepumpar inkl installation och då inom vårat installationsområde Södra Stockholm/Södermanland med lite omnejd.
Kontakta oss för kostnadsfritt hembesök för förslag på märke och modell som är lämplig för just eran fastighet.

Utloggad nikitalord

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 233
  • Karma +0/-0
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #25 skrivet: 12 januari 2011, 00:16:47 »
Tror nog det blev riktigt gjort trots en liten placeringsmiss av inerdelen, montören dök upp runt 4 tiden och kl 6 hämtade jag hem resten av familjen så själva sugningen var inte så lång stund men förhoppningsvis tillräcklig, man blev bara lite orolig när man läser om hur viktigt sugningen är och att haverierna troligen ligger längre fram i tiden än vad garanti tid täcker. 

ang garantier blev jag lite tveksam när polarpumpen varken vill lämna mellanskillnaden tillbaka på beställd pump och den monterade samt ej skickar ut kvitto på den monterade pumpen ej heller någon reklamationsbekräftelse på fabriks felet med saknat fäste till vingen.
Men totalgarntin låter ju bra då spelar det för kund ingen roll att man bara har mobilnumer på en inlånad tillfällig montör.

De har nu haft en månad på sig att ordna mellanskillnad samt rätt kvitto på rätt pump.

http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=34618.0






Utloggad Toprunner

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Katrineholm
  • Antal inlägg: 386
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #26 skrivet: 12 januari 2011, 09:33:14 »
Hur lång tid tar en normal vacumsugningen vid 8-10 minusgrader på låt säga 2x7,5 meter rör.   

Finns det eventuell fukt i röret tar det runt en arbetsvecka att få ur fukten vid den temperaturen och en med normal vakuumpump, om man har tur.
Some call it global warming.. i am just freezing.

Utloggad doggydoggen

  • Signal Tekniker som inte är
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Umeå
  • Antal inlägg: 961
  • Karma +5/-0
  • Kön: Man
  • Jag älskar Glass!
Man stirrar nog sig blind på ute tempen,den kan ju vara -40 om den vill,utan det är ju innerdel samt rörens temp som är intressant.
låt säga att montören kommer med pumpen och haft innerdel samt rör i +20 grader
innerdelen håller ju sina +20 för att den är monterad inomhus,och rören är isolerade och den isoleringen håller rören varma längre än man tror,sen kan man ju värma rören medans man vaccumsuger om man nu känner för det..

Så om jag skulle gissa så hinner rörens temp minska till kanske 0-gradigt vid -10 ute
innan man hunnit starta vaccumsugningen.

Blir givetvis skillnad om hela pumpen skall vaccumsugas och den stått ute,men vid nyinstallation så
anser jag att -20 bara blir ett problem för fingrarna och inget annat.


Dogge
Bor i hus Team dogge i Umeå, dvs har ritat och byggt huset själv, är på c:a 130 m2 med övervåning på halva huset.
Timmrade ett garage/verkstad av en gammal västerbottensgård 2002 på c:a 70m2.
I huset sitter det 1 st toshiba 25 premium och 1 Ras10
som spets har jag en upphottat pelletskamin
St.Croix Aftonbay som styrs av bland annat utomhus temp och innetemp med automatisk start.
I garaget sitter det en Electrolux ESD09HRA samt ett luftvärmesystem ACJ med en ombyggd Minimaster värmeväxlare
Blev även en ombyggd minimaster värmeväxlare i huset.
Årsförbrukningen är runt 17-18T kw många kw blir det i garaget med maskiner och annat, bara belysningen som består av 30st 30w=900w lysrör som man ideligen glömmer att slå av!!!

Utloggad Toprunner

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Katrineholm
  • Antal inlägg: 386
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #28 skrivet: 12 januari 2011, 12:11:14 »
Man stirrar nog sig blind på ute tempen,den kan ju vara -40 om den vill,utan det är ju innerdel samt rörens temp som är intressant.
låt säga att montören kommer med pumpen och haft innerdel samt rör i +20 grader
innerdelen håller ju sina +20 för att den är monterad inomhus,och rören är isolerade och den isoleringen håller rören varma längre än man tror,sen kan man ju värma rören medans man vaccumsuger om man nu känner för det..

Så om jag skulle gissa så hinner rörens temp minska till kanske 0-gradigt vid -10 ute
innan man hunnit starta vaccumsugningen.

Blir givetvis skillnad om hela pumpen skall vaccumsugas och den stått ute,men vid nyinstallation så
anser jag att -20 bara blir ett problem för fingrarna och inget annat.


Dogge

Ja.. mycket tro och gissningar blir det om man ska installera i kyla. Vill man veta säkert så undviker man minusgrader.

Varför skulle innerdelen vara viktigare än rören? När du öppnar mellan innerdel och rör för att vakuumsuga.. var hamnar den eventuellt varma fuktiga luften då?

Hur värmer du ett isolerat rör som är fastmonterat utomhus?
Some call it global warming.. i am just freezing.

Utloggad nikitalord

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 233
  • Karma +0/-0
SV: måste man vacumsuga på vinter om man koppla in maskinen då
« Svar #29 skrivet: 12 januari 2011, 13:22:02 »
Om det är så viktigt att undvika minusgrader borde då inte säljare eller montören upplysa om detta,  låt säga en dag innan de dyker upp kunde de ju be en att ta in grejerna i rums temp. Polarpumpens montör hörde av sig flera gånger pga av sina  förhinder att dyka upp men inte bad han mig ta in grejerna i värmen, undrade bara om de var levererade och jag sa de står här i kall garaget bara att packa upp.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!