Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Värmepump direkt på return från golvvärme?  (läst 11370 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad pellep

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 916
  • Karma +0/-0
  • varför göra det enkelt om man kan krångla till det
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #15 skrivet: 08 februari 2005, 09:36:46 »
Ja, vem har inte en obändig lust?!!
Om du möter en människa utan leende, ge henne ditt!

Jocke

  • Gäst
Jocke
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #16 skrivet: 08 februari 2005, 19:38:40 »
Yttermanteln på en mantlad beredare är i svartplåt och kan inte användas till tappvarmvatten.
Innermanteln är dock i rostfritt eller koppar eller i sämsta fall emalj, där ska tappvarmvattnet anslutas!.

Att förvärma 200/300 liter varmvatten är tveksamt pga legionella.

Jag tror att det går bra att ansluta på returen utan tank, 190kvm golvärme borde vara tillräckligt.
Man kan ju gardera sig och sätta avstick med ventiler för en volymtank om det visar sig behövas.
Då är det ingen match att ansluta en tank senare.

Nibe 310p kör fast kondensering och shuntar ut värmen så jag tror inte att värmepumpen kommer att störa den.
Se till så att Niben får göra så lite värme som möjligt bara så kommer den inte behöva så mycket elpatron.

Att du har dåligt med varmvatten beror nog på blandningsventilen (för den har du väl motionerat regelbundet? ;) )
Kolla den, alternativt ta bort den helt.

Utloggad Bjarredsbon

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 85
  • Karma +0/-0
  • Jag älskar värmepumpar!
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #17 skrivet: 09 februari 2005, 00:00:47 »
Inge bra att utöka volymen "pissjummet" vatten tänk Legionella!!!

Men en slinga i acken kan som sagt användas till att förvärma varmvattnet om man får en obändig lust  ;)

Ok, verkar vettigt.

Vad säger ni då om (kom ihåg att jag är novis..)
- Ack-tank av lämplig storlek (200 - 500 liter antar jag?)
- Vämeslingan (med golvvärme och befintlig el-panna) kopplad till hela tankens volym
- Förvärmning av till-vatten till pannan genom slinga i ack-tank.
- Värmning av utomhus-jacuzzi genom en andra slinga i ack-tank. (Det gäller att hitta en slinga som tål klorerat vatten - finns det?). En termostat kopplad till någon sorts shunt behövs väl också, eller hur löser man att poolen ska stanna vid 37 grader?

Får man en vettig effekt-överföring till "slingorna" i en sådan här lösning? (Temp-diff för till-vatten bör vara 25-40 grader, temp-diff för pool 10-35 grader (berodende på om värmen i poolen bara underhålls eller om den är "kall")

I övrigt bör man lösa de flesta problem (men rätta mig gärna!):
- VPn får en större mängd vatten att arbeta med (färre start-stop, bättre verkningsgrad).
- Varmvattnet bör lyftas en hel del grader, tycker jag (någon som vågar sig på en gissning?). Det sista lyftet till 50-55 grader står sedan pannan för. I mitt fall görs detta främst av en befintlig frånlufts-VP.
- Temperaturen i poolen bör åtminstone kunna hållas konstant, och elpatron endast kopplas in vid akuta starter

Slutligen, Vad tror ni att det här kan kosta?

/Peter
---
220 kvm hus från 1900. Värms med Optima700 (som öven värmer utomhus-jacuzzi och varmvatten) och stöds av elpatron. FTX med Flexit SL4R-EC. C:a 19MWh/år.

Utloggad Bertil

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 7204
  • Karma +6/-2
  • gsg..... gåre så gåre
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #18 skrivet: 09 februari 2005, 00:53:14 »
Liite klurigt...
Hur stor pump tänker du köpa? luft/vatten?
varmvattenberedningen i ny vvb eller bef varmvattenberedare/panna?

200 l ack för att öka volymen räcker nog,  inte större än 300l då kan det bli för trögt...
Har du fördelare och egen cirkpump till golvvärmen? då kanske du matar acken i toppen o returen i botten, men det skall ske med flytande kondensation (helt enkelt att vp arbetstemp ska följa behovet ).
Pool!? eller jacuzzi   Rickard får svara, men klor?? då blir det nog en (utvändig)växlare en syrafast... rostfri går inte!!  inget klor då blir det väl varmvatten som får värma, men behöver du cirkulation och ständig uppvärmning?? då är det väl nån rening också?

Nibe 1255 16 kw från 21/12-17. Den borde klara -45 utan tillskott.
Drygt 150 meter aktiv borra.
Ca 200 m2 + hel "gammaldags" källare. 2 lght, egen hushålls el på ö-plan.
Enskild vattentäkt tillsammans med  grannen vi "håller" strömmen. 2 vuxna i huset.
Thermia villa 75, 150 meter aktiv borra hos min far.
IVT 25 kwh med fyra borror med 750l ack i större fastighet.

Utloggad Bjarredsbon

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Antal inlägg: 85
  • Karma +0/-0
  • Jag älskar värmepumpar!
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #19 skrivet: 09 februari 2005, 09:09:11 »
Liite klurigt...
Hur stor pump tänker du köpa? luft/vatten?
varmvattenberedningen i ny vvb eller bef varmvattenberedare/panna?

200 l ack för att öka volymen räcker nog,  inte större än 300l då kan det bli för trögt...
Har du fördelare och egen cirkpump till golvvärmen? då kanske du matar acken i toppen o returen i botten, men det skall ske med flytande kondensation (helt enkelt att vp arbetstemp ska följa behovet ).
Pool!? eller jacuzzi   Rickard får svara, men klor?? då blir det nog en (utvändig)växlare en syrafast... rostfri går inte!!  inget klor då blir det väl varmvatten som får värma, men behöver du cirkulation och ständig uppvärmning?? då är det väl nån rening också?
Jag har siktat in mig på en Optima 700, som ger mellan 4kW och 10kW (beroende på utelufttemperatur)
Vv tänkte jag fortsättningvis få från pannan (Nibe 310P), men förvärmt från ack:en.
Det sitter en cirkpump på golvvärmen idag. Jacuzzin är idag helt separerat med cirkpump, filter och elpatron.

Jag hade hoppats att man kunde skaffa en slinga i syrafast material att stoppa in i ack:en. För priset för en utvändig växlare för klorerat vatten går på minst 5kkr. Dimensionen är iofs idag c:a 40mm på pool-slingan, så det kanske är döfött att försöka få så stora flöden genom ack:en?

Sammanfattning:
Alt A:
VP direkt inkopplad till golvvärmeslingan. 190kvm anses ge tillräcklig mängd vatten i systemet. Vv sköter elpannan helt själv. Ev. kopplas en värmeväxlare in för jacuzzin.
Alt B:
VP kopplad med cirkpump till ack-tank. Här förvärms till-vatten till varmvatten. Här värms också vatten till jacuzzin (om det är möjligt).

A) blir billigare i grundkostnad, men ger sannolikt lägre besparing.
B) ger färre start-stop för VPn, möjBighet till förvärmt vatten, men blir dyrare.

Låter som folk med erfarenhet anser att det kan bli problem med B) och att A) är mer rätt-fram?

/Peter
---
220 kvm hus från 1900. Värms med Optima700 (som öven värmer utomhus-jacuzzi och varmvatten) och stöds av elpatron. FTX med Flexit SL4R-EC. C:a 19MWh/år.

Jocke

  • Gäst
Jocke
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #20 skrivet: 09 februari 2005, 18:45:04 »
Du blir nog tvungen att köra en separat poolväxlare. typ Pahlen´s eller likvärdig.

Optiman får väl med en vanlig reglering?

Då skulle jag att sätta en växelventil som växlar mellan poolväxlaren och radiatorsystemet.
Då kan du köra poolväxlaren som "varmvattenberedare" i alla fall tror pumpen det.
Pooltemperaturen regleras då med optimans varmvatteninställning.
Tappvarmvattnet tas ju från Niben så den funktionen borde vara ledig på Optiman.

Att få till en slinga för poolvatten i acctanken blir nog knepigt plus att du får problem med att accen ska laddas upp till högre temperaturer när du laddar poolen sen lägre för golvärmen.

admin

  • Gäst
admin
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #21 skrivet: 10 februari 2005, 08:24:55 »
Det är knepigt med poolvärme...

På min Nibe är det löst så här:

Separat poolvvx som ett delflöde av poolens totala cirk. alltid passerar.

Trevägsventil som växlar VB-f från radiatorsystemet till poolvvx vid värmebehov i poolen. (man vill ju köra med flytande kondensering alltid)

En termostat i poolcirkulationen som påverkar ett extra relä i värmepumpen.

Ett extra relä i värmepumpen (som jag satt ditt) som kopplar in två fasta motstånd istället för utegivare och framlednings-tempgivare. Dessa två fasta motstånd simulerar att det är -40 grader ute, och en framledningstemp på 24 grader... Detta gör att VP:n startar inom en minut, sen går den så länge som pooltermostaten ser ett värmebehov, när det inte längre finns värmebehov bryter termostaten, relät släpper, trevägaren stänger (tidsfördröjd så att VP:n skall hinna stanna) och värmepumpen stannar.

Hur du skall lösa dina uppkopplingar ihop med optiman kan jag inte svara på, men IVT borde ha inkopplingsexempel för poolvärme, att du har två gör det hela än mer komplicerat.

Du kanske skulle kolla med Viessmann, de har värmepumpar med möjlighet att reglera flera olika radiatorkretsar samt inbyggd poolstyrning. I vart fall på sin bergvärmepump, kanske de har samma på luft/vatten-VP:n.
Kan vara värt ett telefonsamtal.
« Senast ändrad: 10 februari 2005, 08:26:32 av Rickard »

Utloggad Janne El-Energi

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Skåne
  • Antal inlägg: 2173
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • sxa
SV: Värmepump direkt på return från golvvärme?
« Svar #22 skrivet: 12 februari 2005, 11:21:58 »
Hej

Hur går det. med din installation. Jag vill delge dig länk. till konstr,info på golvvärmesystem.

Sök i datorn på alt Lk , WIRSBO golvvärme OCH ENERGI JÄGARNA GOLVVÄRMESYSTEM.
Då finner du dras råd dim. etc.

MVH
Janne
« Senast ändrad: 16 februari 2005, 12:26:11 av Janne Energi »
Luft-Vatten VP  i Skåne NIBE 2010-6 med SMO10 VXV och Ack  tank för VV förvärmning BORÖ TI500L/B15L/BF15L/K12x28 och sep 100l El-ber.
Bostad 1,5 plan 175 m2 boyta . Vattenburen värme ---(konverterad från dirktv. EL)fläktkonvektor+ radiator system+Golvvärme --(Vinterträdgård  med  pool ).

"Behovs anpassad körning".  Ej Standard lösning enl NIBE.  VP i sep byggnad med kulvert till bostaden.

El -förbr  tidigare 39000. Förbr 2005 28000 kwh "  ca 11000 kWh besparing" HH el ca 12000kWh. 2006 förbr sjönk till 24500kWh. Sparade då 15000kWh Nu konv. värmesystemet. Nya mål förbr skall sjunka ytterligare till 20000kWh. VA minskade från 380-200m3    4 ÅRS drift den 13/10-07 Gångtid 3700/13900h med start 3500/9700 ggr steg A/B

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!