Antal personer som röstat: 23
0 medlemmar och 14 gäster tittar på detta ämne.
Centern har ju en historia av att hoppa mellan blocken, det är vad jag hoppas på händer nu också, eller nyval, folk kan ju inte vara så korkade att de röstar på V+C igen.Möjligen skulle S kunna vinna tillbaks väljare från vänstern om det fortfarande finns några "Svenskar" som av misstag röstat på Hamas och Houtirebellerna i vänsterpartiet.Många soffliggare till höger borde också entusiasmeras att gå och välja.Annars skulle det ju räcka att centern la ned sina röster när det ska röstas om kristersson så skulle vi kunna få en tidö minoritetsregering som centern fick förhandla med, de skulle inte vara beroende av SD, utan tvärt om - SD skulle bli beroende av C.
Det finns en mitten majoritet på 187 ish mandat, obegripligt att man inte ser detta.Det är också parlamentariskt helt korrekt.Sossarna, Miljöpart CENTERNFolparti, KristusD
Som jag sagt i 10-talet inlägg tidigare, SD och V finns inte med i Centerns tankevärld.https://www.centerpartiet.se/nyheter/arkiv-2026/2026-09-09-centerpartiet-darfor-behovs-en-regering-i-mitten#:~:text=*%20Centerpartiet%20g%C3%A5r%20d%C3%A4rf%C3%B6r%20till%20val%20f%C3%B6r,jobb%20och%20tillv%C3%A4xt%20samtidigt%20som%20utsl%C3%A4ppen%20sjunker.