Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Är genomströmningsberedare kostnadseffektiva eller ej?  (läst 1360 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Kaostronaut

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 21
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
Hej. utomlands är genomströmningsberedare ganska vanliga. Inte bara i fattiga områden i Asien, utan vad jag förstår även i Tyskland och andra länder i EU. Men i princip inte alls här. 

Jag förstår de principiella fördelarna. De är små och lätta att placera, de drar (ganska mycket) el, men bara (!) när den faktiskt används. Även tysktillverkade premiumprodukter med mycket exakt styrning på utgående vattentemperatur, är relativt låga i pris. Även sådana modeller som har digitala styrningar med olika användares individuella preferenser och appar via bluetooth och wifi etc.

De kan matas med enfas eller trefas. En positiv sidoeffekt är att varmvatten skapas direkt väldigt nära tappstället och blir inte liggande i rör mellan VVB och tappstället, som kyls ner (dvs man slipper spola tills det blir varmt, vilket kostar både i uppvärmning, vatteninköp  och avloppsavgift). Antagligen är det i praktiken inga större förluster just det handlar om, inte heller några större mängder extra vatten och avloppskostnader.

Min första fråga är om det finns någon i vår del av världen som har kunskap om, och erfarenheter av, att köra en sådan lösning jämfört med traditionell VVB?

Jag har tre byggnader som alla nu ska installeras med nya VVB. Ena huset är vår villa (3 handfat och en dusch. året runt, dygnet runt), en vinterbonad gäststuga med två handfat och en dusch (året runt, men upp till daglig användning under sommarperioden, samt en strandbastu med dusch, året runt men kanske bara en till två gånger i månaden. Just bastuberedare verkar vara ohyggligt kostsamma pga IP-klassning och värmetålighet mm...

Är det något av dessa användarfall som skulle bli kostnadseffektiva för modernare genomströmningsberedare? Alla tre byggnader eller bara någon av dem?


Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35893
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
Det stora problemet brukar vara effektbehovet, vill man ha normalt höga flöden som man är van vid så brukar det behövas effekter som kräver rejäla huvudsäkringar.
PÅ alla andra sätt finns bara fördelar som vitt jag kan se i alla fall.
Våra höga säkringsavgifter, och numera (eller kommande) effekttariffer gör att det troligen inte heller framöver kommer att bli en stor grej i Sverige.
Tyvärr, för om man skulle gå över till det i alla bostäder i Sverige skulle det nog sparas enorma mängder energi.
I många hushåll är nog ca 50% av kostnaden för att värma tappvarmvatten värmeförluster, och precis som du säger så spolas det nog bort mycket dyrbart vatten helt i onödan när man väntar på varmt vatten som distribueras via långa ledningar runt hela fastigheten.
Våra styrande politiker har ingen som helst kunskap inom det område de är satta att styra, så tyvärr får vi finna oss i irrationella beslut som går stick i stäv med det som vore verkligen effektivt, utan att det kostar i form av höga avgifter eller försämrad livskvalitet.
« Senast ändrad: 08 maj 2025, 07:35:04 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad tipo874

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Uppsala
  • Antal inlägg: 4432
  • Karma +6/-0
  • Kön: Man
Kommer ihåg från en resa till Tyskland där det fanns en sån beredare i hotellrummet att den var märkt 3x35A.
Villa utan källare i Uppsala, 175m², 2-våningsdel byggd 1928, 1-plansdel byggd 1978, 75m² garage/förråd.
Stiebel-Eltron WPF-10, 200l arbetstank, 290l vvb, 200m bergkollektor, konverterat från direktel 2004, 14 radiatorer + handdukstork, golvvärme i garage/förråd.
38x2m2 solpaneler, 15,6kW, installerat 2020.

https://spiff.hax.se/log.html

Gammal timrad dalagård, två våningar plus källare (3x42m²), 20 radiatorer. Timrad gäststuga, två våningar (2x35m²) via kulvert, 10 radiatorer.
Nibe F1245-12, 2x350m jordkollektor, 300l arbetstank. Konverterat från direktel 2010. Förbrukning 2010: 40553 kWh, 2011: 10723, rullande år: 8760 kWh.

Utloggad Rdx

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 3621
  • Karma +5/-8
SV: Är genomströmningsberedare kostnadseffektiva eller ej?
« Svar #3 skrivet: 08 maj 2025, 08:33:38 »
Genomströmningsberedare var ju aldrig stort i Sverige under alla år, så att skylla på politiker och nya elavgifter är kanske mer innovativt än verklighetsförankrat.

3 * 35A, då täckte nog den beredaren mer än det rummets behov.
Nibe 1210-7 (installerad 2007), 78+98m aktiva hål, 210 l VV-beredare som volymtank, ASW5000 takkassett för frikyla och värme via platt-vvx.  Södra Bohuslän.

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30363
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
Vad jag kommer ihåg så har nätavgiften alltid baserats på storleken på huvudsäkringar under lång tid.
Jag har idag 16 A och skulle jag säkra upp till 35 A som nog krävs, så ökar nätavgiften med 10 000 kr/år
Jag kan köpa en varmvattenberedare för mindre än så, den är då återbetald på mindre än 1 år.
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad Börje__

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1574
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
Skulle jag idag installera något i en gäst stuga och en strand bastu skulle jag leta efter en 12 liters beredare med 3x10A. Denna skulle sättas på med brytare och ha en timer avstängning tex efter 2 timmar.
Borås trakten 250 öh.
IVT HT Plus E7, 7kW 2005, med 180m fördjupat borrhål, reserv pump äldre Greenline i samma hål.
Metro plus 70E sling beredare med 2x45mm extra isolering.
Contura braskamin med täljsten.
Bostad 117m2 + 65m2 källare, äldre 40/60-tals hus, tilläggsisolerad. 
22m2 isolerat garage med luft/luft Gree Pular 35
Smart styrningsrelän Deltaco schedule & Shelly schedule/Nordpool. Blockerar varmvatten nattetid samt vpn kan sänkas 1-2°C beroende på spotpris och effekt. Har HA med ett par enkla automatiseringar, men är lite för gammal och senil för att göra det riktigt smarta.
Solpaneler 10kW, från aug-23
Elbil, kör inte så mycket, cyklar mer.

Förbrukning
2024-12-31:  12 månader 6834 KWh, varav luftvärmepump i garage 801 kWh.
Så 6034 kWh för huset!!👌👍
Förbrukning 2023/2024: runt 7600 kWh/12mån + en del eldning i braskaminen. Tillkommer egen förbrukad solel.
Förbrukning 2022/2023: runt 7000 kWh/12mån + mycket eldning i braskaminen.
2015-2022 ca 13.000-13.500kWh/år
1985 - 1997 35.000 kWh olja + 5000 kWh ström

Bonushus 1: Thermia Villa + FTX
Bonushus 2: IVT Greenline 6
Sommarstuga: IVT Aero 605
Spania: 2st LL lågpris xxx

Utloggad torbjorn_forsman

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Sundsvall
  • Antal inlägg: 2679
  • Karma +5/-1
Genomströmningsberedare kan vara ett bra alternativ om de INTE drivs av el från nätet utan med lokalt lagrad energi där det är lätt gjort att ta ut en hög effekt kortvarigt utan straffavgifter.
En genomströmningsvärmare i form av värmeväxlarslinga i en ackumulatortank som redan har ett rejält varmvattenlager är ju ett alternativ, ett annat kan vara en t ex gasoleldad genomströmningsvärmare. Eller, i strandbastufallet, att göra varmvattenberedaren i form av en vattenmantel eller "avgaspanna" i anslutning till den vedeldade bastukamin jag gissar kommer att finnas där.
Har vårdnad om:
Argo AW22AHL (2 st)
CTC EcoAir 105v3 + EcoEl styrsystem påhängt på gammal Exonom-panna
Foma AW6200
Foma 5600
Thermia Diplomat D6

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19331
  • Karma +15/-15
Värmeförlusterna som sker kommer ju huset till godo halva året eller så. Har för mig min vp startar 1 gång per dygn för vv även om vi inte tappar nått. Ska man använda genomströmningsberedare blir det ju el i dag bereder många vv med nån typ av värmepump och skillnaden där gör ju att man kan ha en del förluster och ändå gå plus.
« Senast ändrad: 08 maj 2025, 11:43:08 av Smurfen. »
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 807
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
Isolerade min beredare och minskade förlusten med 70% för varmhållningen. Mätte före och efter isolering. Har lindat några varv med 45mm glasull. Sen några stroppar som håller det på plats. Tog väl en kvart.
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad xxargs

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 1158
  • Karma +19/-3
På 16 A säkringar 400 Volt så har man ganska exakt 11 kW i effekt att tillgå.

Om man antar 35 graders temperaturhöjning från 5 grader varm inkommade vatten till 40 grader C ur duschmunstycket, så kan kan kalkylera följande:

Att värma 1 kg vatten 35 grader K så går det åt 35000 cal, räknat som Joule eller Wattsekunder (Ws) med omräkningsfaktor 4.18  blir det 146300 Joule eller Ws  per kg vatten, Räknar vi att uppvärmningen görs på 1 minut så delar vi värdet med 60 vilket blir 2438 Watt - vilket också speglar elementeffekten för att producera 1 kg vatten med 35 graders höjning per minut, har man 11 kW på sig i effekt så blir det med 11000 Watt / 2438 Watt = 4.51 Liter i minuten.

Med detta får man avgöra om det är tillräckligt mängd för duschning - men för min del så är det 35A säkringar minimum för att jag skulle tycka att duschen leverera tillräckligt med varmvatten i flöde, och med detta ger väl också svaret varför genomströmningsvärmare inte är populärt i Sverige med 16A huvudsäkringar och med effektavgifter ovan på det som lök på laxen då första långduschen med 11 kW värmningen i början på  månaden skulle kosta runt 90:- per 6 minuter i effektavgift efter 12-15 minuters duschande (~ 3 kW brukar vara topp för min del så de första 3 * 6 minuterna är betalda redan)

 

Utloggad Börje__

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1574
  • Karma +3/-2
  • Kön: Man
Frågan här var elektriska direkt värmare.

Men som delvis nämnts så skulle man med en 12-16kW inverter värma vattnet direkt , ihop med en liten buffert tank på 20 liter eller så, det vore det logiska.
Tex kör den 4kW netto i 15-30 min, det borde väl räcka utan att få alltför hög effekt taxa☺️!?
« Senast ändrad: 17 maj 2025, 18:01:39 av Börje__ »
Borås trakten 250 öh.
IVT HT Plus E7, 7kW 2005, med 180m fördjupat borrhål, reserv pump äldre Greenline i samma hål.
Metro plus 70E sling beredare med 2x45mm extra isolering.
Contura braskamin med täljsten.
Bostad 117m2 + 65m2 källare, äldre 40/60-tals hus, tilläggsisolerad. 
22m2 isolerat garage med luft/luft Gree Pular 35
Smart styrningsrelän Deltaco schedule & Shelly schedule/Nordpool. Blockerar varmvatten nattetid samt vpn kan sänkas 1-2°C beroende på spotpris och effekt. Har HA med ett par enkla automatiseringar, men är lite för gammal och senil för att göra det riktigt smarta.
Solpaneler 10kW, från aug-23
Elbil, kör inte så mycket, cyklar mer.

Förbrukning
2024-12-31:  12 månader 6834 KWh, varav luftvärmepump i garage 801 kWh.
Så 6034 kWh för huset!!👌👍
Förbrukning 2023/2024: runt 7600 kWh/12mån + en del eldning i braskaminen. Tillkommer egen förbrukad solel.
Förbrukning 2022/2023: runt 7000 kWh/12mån + mycket eldning i braskaminen.
2015-2022 ca 13.000-13.500kWh/år
1985 - 1997 35.000 kWh olja + 5000 kWh ström

Bonushus 1: Thermia Villa + FTX
Bonushus 2: IVT Greenline 6
Sommarstuga: IVT Aero 605
Spania: 2st LL lågpris xxx

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13337
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
På 16 A säkringar 400 Volt så har man ganska exakt 11 kW i effekt att tillgå.

Om man antar 35 graders temperaturhöjning från 5 grader varm inkommade vatten till 40 grader C ur duschmunstycket, så kan kan kalkylera följande:

Att värma 1 kg vatten 35 grader K så går det åt 35000 cal, räknat som Joule eller Wattsekunder (Ws) med omräkningsfaktor 4.18  blir det 146300 Joule eller Ws  per kg vatten, Räknar vi att uppvärmningen görs på 1 minut så delar vi värdet med 60 vilket blir 2438 Watt - vilket också speglar elementeffekten för att producera 1 kg vatten med 35 graders höjning per minut, har man 11 kW på sig i effekt så blir det med 11000 Watt / 2438 Watt = 4.51 Liter i minuten.

Med detta får man avgöra om det är tillräckligt mängd för duschning - men för min del så är det 35A säkringar minimum för att jag skulle tycka att duschen leverera tillräckligt med varmvatten i flöde, och med detta ger väl också svaret varför genomströmningsvärmare inte är populärt i Sverige med 16A huvudsäkringar och med effektavgifter ovan på det som lök på laxen då första långduschen med 11 kW värmningen i början på  månaden skulle kosta runt 90:- per 6 minuter i effektavgift efter 12-15 minuters duschande (~ 3 kW brukar vara topp för min del så de första 3 * 6 minuterna är betalda redan)

 


Effektavgiften tas ut på hela timmens medeleffekt, så det borde inte spela så stor roll om man värmer vattnet direkt i kranen några minuter med 11 kW eller i beredaren en halvtimme med 2 kW.
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Utloggad Rdx

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 3621
  • Karma +5/-8
SV: Är genomströmningsberedare kostnadseffektiva eller ej?
« Svar #12 skrivet: 18 maj 2025, 20:05:28 »
Förutom att barnen med genomströmsberedare KAN duscha i en halvtimme.  Med beredare så blir det kallt efter ett tag... ;)
Nibe 1210-7 (installerad 2007), 78+98m aktiva hål, 210 l VV-beredare som volymtank, ASW5000 takkassett för frikyla och värme via platt-vvx.  Södra Bohuslän.

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30363
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
SV: Är genomströmningsberedare kostnadseffektiva eller ej?
« Svar #13 skrivet: 18 maj 2025, 22:41:30 »
Förutom att barnen med genomströmsberedare KAN duscha i en halvtimme.  Med beredare så blir det kallt efter ett tag... ;)

Jepp, det är kanske största orsaken till att inte ha en genomströmningsberedare. Helst ska man ha en ventil som klipper varmvattnet efter 10 min.  >:D
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13337
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
Förutom att barnen med genomströmsberedare KAN duscha i en halvtimme.  Med beredare så blir det kallt efter ett tag... ;)


Det finns produkter för det också

https://www.conrad.se/sv/p/suevia-su120132-myntraknare-230-v-ac-ip20-1925322.html
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

  • Dot gäster: 635
  • Dot dolda: 0
  • Dot användare: 0

There aren't any users online.
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!