Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Författare Ämne: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?  (läst 7706 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #15 skrivet: 07 december 2015, 16:12:02 »
Tydligen så hade det gått riktigt segt mot slutet och det hade tagit dem runt en timma per meter.. Om jag minns rätt så sa dem att det hade kommit upp 3x så mycket vatten som i vanliga fall..

Detta är anledningen till att man skall vara hemma när det borras för bergvärme.
Om dom SÄGER att det kommit tre gånger så mycket vatten som normalt så behöver det inte betyda att det gör det, det kan lika gärna bara betyda att de hade fått arbeta över den dagen för att hinna färdigt, eller att de varit tvungna att köra några timmar dagen efter.
Kunde man lita blint på hantverkare och småföretagare så vore detta inget stort problem, men nu är vi ju liksom inte i den situationen, speciellt inte om du befinner dig i ett överhettat storstadsområde där borrarna förmodligen har som mål att göra ett borrhål/arbetsdag.

Om du istället frågat oss följande:

Jag har borrarna hos mig, har beställt 200 meter borrhål, men de har varit här i tre dagar och borrat men kommer bara ned till 180 meter, nu tar det 1 timma/meter borrhål p.g.a. riktigt höga vattenflöden.
Både borrarna och grannarna tycker det är besvärligt med vattenmängderna, och borrarna vill avsluta eller borra ytterligare ett hål på 30-40 meter, det kommer att kosta 20 000 kr extra (10 000 efter ROT).
Vad tycker ni jag skall göra.

Då skulle vi nog svarat, med så stort vattenflöde så borde dit borrhål räcka till en 10 kW värmepump om du bor i höjd med Stockholm eller söderut med tanke på det stora vattenflödet.
Det är aldrig bra att inte komma ned på utsatt djup, men om berget är vattenförande så kan ett hål på 180 meter vara bättre än ett hål på 200 meter i berg som är tätt eller har väldigt liten vattengenomströmning.

Efter att ha läst, och svarat på frågor i detta forum i 15 år så är min grundinställning av borrfirmorna försöker komma undan lindrigt, för dem är det viktigare att de har en vinst på 2000 kr/timme än att du får ett borrhål som är så djupt som du beställt.
Jag gissar att du betalt ca 80 000 kr före ROT för ditt borrhål, dela det på 200 och multiplicera med 20 så får du fram det minsta som du skall ha tillbaks.

Tre orsaker som gör att de kan säga att det räcker istället för att borra klart:

1. Det närmade sig full dag, och de insåg att de inte skulle hinna klart.
2. De hade en dålig borrkrona redan då de började borra och visste att det skulle kunna bli problem att komma ned på tillräckligt djup utan att byta. Att byta borrkrona innebär att de måste ta upp 180 meter rör, byta borrkrona, sedan åter sätta ihop 180 meter rör för att kunna fortsätta borra ned på köpt djup.
3. Dålig kompressor som inte förmår evakuera vatten från så stora djup.
4. En kombination av de tre ovanstående punkterna.

Det kan naturligtvis även vara så att det var oerhört mycket vatten och att det inte gick borra djupare utan orimligt stora kostnader för företaget, trots bra borrkrona, bra kompressor, och trots att de borrat i 2-3 dagar innan de gav upp.

Jag är mycket tveksam till att så är fallet, men du har gett oss otillräcklig information för att vi skall kunna ta ställning.
Bor du I Kiruna och har en 12 kW värmepump skulle jag råda dig att stämma företaget för att de inte levererat utlovat borrdjup.
Bor du i södra Sverige och har en 8 kW värmepump så är det nog inget du behöver ligga sömnlös för.
« Senast ändrad: 07 december 2015, 16:15:10 av Rickard »
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad LARS6HOC

  • Novis
  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Hökerum/Sverige
  • Antal inlägg: 73
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #16 skrivet: 07 december 2015, 17:18:08 »
När jag borrade (företaget) så hade dom med sig 120 m rör och han brrade till det sista röret stack upp några dm så han kunde låsa det och sedan lyfta upp det. Han väntade sedan nästan en timma medan kompressorn tryckte upp vatten och slam till det blev klarvatten. då började han lyfta rör. (Jag räknade dom när han tog upp dom och mätte även ett med tumstock) Totalt 120 m enl. offert. Perfeckt eller ?

 
Värmepump blir installerad Torsdag 151022
IVT GreenLine HE C6  Brunn 130 m, 12 M rör, 10 M till berg, vattenmängd i borrhål 1500 l/tim
Har(på väg ut) Elpanna CTC och Vedpanna CTC som installerades av mig själv när jag byggde huset 1981.
Hus: Hultfredshus 95 m2 boyta.  Bor mellan Borås och Ulricehamn i Hökerum

Utloggad Proximuz

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 17
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #17 skrivet: 07 december 2015, 20:22:02 »
Jag ska ge er mer info.
Jag bor i östra norrbotten. Borrarna kom en onsdag o beräknades bli klara torsdag. Gick dock ej enligt planen och dem packade nog först ihop vid 12-13tiden på fredagen. så Rickard din analys är nog trolig. Helgen närmade sig o dem hade säkert en bit att åka.
Offerten som vi godtog såg ut som följande:
Offert bergvärme
Bosch LWM 5000 9kw
Borrhål 200m
Foderrör 12m
VVS
EL
Container
155 000kr
Rotavdrag 31 000kr
------------------
Tot till kund 124 000kr

Förbehåll
Föderrör 550kr/m
Kund ordnar dike.

Ska tillägga också att berget var bara 6m ner.

Inloggad svenske kocken

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
  • Antal inlägg: 7750
  • Karma +12/-7
  • Kön: Man
  • Jag älskar värme!
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #18 skrivet: 07 december 2015, 20:48:40 »
Jag skulle betala merparten av kostnaden men hålla inne en summa som motsvarar kostnaden för den del du inte fick. Dvs bestrida en del av fakturan.
Men innan du gör det tycker jag du ska prata med dom så kanske det löser sig med avdrag utan nått bråk, för att prata pesonligen brukar oftast lösa alla problem. Att sända brev och mail har ofta den motsatta effekten och skapar lätt större problem än dom löser och bidrar ofta till överdriter och missförstånd.
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.

Utloggad Proximuz

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 17
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #19 skrivet: 07 december 2015, 20:56:25 »
Kocken, låter klokt. Jag har ännu inte fått fakturan och ev kommer dem kanske tom redan gjort ett avdrag när jag får den men anledningen varför jag skrev här är för att få lite hum om vad som är skäligt då jag själv har noll koll :)

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19355
  • Karma +15/-15
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #20 skrivet: 07 december 2015, 21:02:34 »
Då kanske du får tillbaka en slant för foder rören också  tummenupp
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad Lexus

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 4836
  • Karma +7/-5
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #21 skrivet: 07 december 2015, 21:05:53 »
Jag ska ge er mer info.
Jag bor i östra norrbotten. Borrarna kom en onsdag o beräknades bli klara torsdag. Gick dock ej enligt planen och dem packade nog först ihop vid 12-13tiden på fredagen. så Rickard din analys är nog trolig. Helgen närmade sig o dem hade säkert en bit att åka.

För mig verkar det som att de gjort vad de kunnat göra.
Är det mycket vatten i borran och de har hållit på en dag längre än beräknat, så har de verkligen försökt.

Utloggad karlmb

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Hindås
  • Antal inlägg: 3361
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Riktiga motorer är multiplar av 3
    • etanol.nu
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #22 skrivet: 07 december 2015, 21:10:07 »
Är det ovanligt att man helt enkelt betalar per meter borrat? Och inte ett fast pris oavsett djup..
Sjövärmepump modell 1981..:
http://e-logger.se/pub?CTH1&p=4
Installerad i hyffsat tilläggsisolerad trävilla byggd 1939, öster om Göteborg, ca 150 m2 + tillbyggd 2a vån, ännu ej uppvärmd (Totalt ca 240 m2 när allt är klart).
Genomgående golvvärme på träbjälklag i bv, kommer att bli huvudsakligen radiatorer på övervåningen. 3-glas i nästan hela huset.

Utloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 19355
  • Karma +15/-15
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #23 skrivet: 07 december 2015, 21:18:28 »
För mig verkar det som att de gjort vad de kunnat göra.
Är det mycket vatten i borran och de har hållit på en dag längre än beräknat, så har de verkligen försökt.
Håller med det finns ju en gräns hur länge man kan hålla på för de sista 20 metrarna.
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad Tommy E

  • Det finns dom som är -
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Kiruna
  • Antal inlägg: 1316
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Inte illa pinkat av en tom trähäst.
    • Min solcellsanläggning
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #24 skrivet: 07 december 2015, 21:30:27 »
Jag fick inget "fast pris", jag fick ett "cirka pris".
Men offerten specade kostnaderna klart och tydligt.
Berg 200m kostar X kr, XXX kr/meter
Jord 9m kostar Ykr, YYY kr/meter.
Vid tillkommande jordborrning tillkommer YYY kr/meter.

Hade dom i mitt fall borrat kortare så hade det varit mkt enkelt att räkna av de ej borrade metrarna.
Blir lite svårare med en klumpsumma. Foderrören har dom ju specat så där har du 6m*550kr/m=3300kr.

Jag skulle vänta med att "bråka" tills jag sett fakturan, den kan som sagt vara korrigerad redan.
Som svar på frågan, med mina 2 år gamla siffror, så stämmer ca 10.000kr ganska väl. Men å andra sidan så vill dom säkert ha mer betalt för att arbetstiden drog iväg.
Jag är inte i VP branschen och har begränsad kunskap, all erfarenhet/kunskap kommer från 1st värmepump, min egen. Min är en G3a och den kan mkt väl arbeta annorlunda mot vad din gör. Ta därför mina texter för vad de är "amatören spekulerar". Om vi diskuterar solceller, så gäller samma sak. Jag har bara erfarenhet av min anläggning på mitt hus.

Hus: 155m2 på 1.5plan + 40m2 fristående garage/förråd. 
Bergvärme Thermia Diplomat Optimum G3 8kW
Borrhål 200m, 6m till berg, 9m foderrör
Loggning+fjärrstyrning med Raspberry PI och ThermIQ2.
- Övriga värme källor:
Contura 660T som mys-eldas och en Mitsubishi Kirigamine FD luft/luft värmepump (används som AC).
- Sol el:
6,0kWp solceller från JA-solar. Växelriktare Fronius 5.0-3-M (5kW) + Fronius SmartMeter. Förväntat utbyte 5000kWh / år
----------------------------------------------------------------------
2013-11-29: Konverterat från direkt el till -> BVP. Garage från kallt till direkt el. Förråd fortsatt el.
2014-07-13: Garagebyggnad konverterad.
2015-10-25: Kronfönster Polaris på övreplan. u-0,5 (4 fönster)
2016-05-09: Solceller 2,3kWp
2017-07-01 uppgraderat till 6.0kWp solceller
----------------------------------------------------------------------
Årsförbrukning med direkt el ca 27MWh
Årsförbrukning
2014: 12,9MWh, 2015: 11,5MWh, 2016: 12,3MWh
Beräknad köpt el 2017: 11,5MWh (varav 0,7MWh är återköpt)

Utloggad Proximuz

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 17
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #25 skrivet: 07 december 2015, 21:43:32 »
Har inge planer på att bråka utan undrar mest över vad som är ett skäligt avdrag med tanke på dem 20m jag gick "miste" om. Vill ju kanske inte behöva betala för 200m när jag endast fick 180m..

Utloggad Tommy E

  • Det finns dom som är -
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Kiruna
  • Antal inlägg: 1316
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Inte illa pinkat av en tom trähäst.
    • Min solcellsanläggning
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #26 skrivet: 07 december 2015, 21:59:38 »
Jag hade nog bråkat lite om jag fått hela beloppet på fakturan :) 
Men så är jag lite lätt stött. Blev kallad "den där gnälliga dj*veln" när jag klagat på att en leverans var ca 12 månader sen.
Jag är inte i VP branschen och har begränsad kunskap, all erfarenhet/kunskap kommer från 1st värmepump, min egen. Min är en G3a och den kan mkt väl arbeta annorlunda mot vad din gör. Ta därför mina texter för vad de är "amatören spekulerar". Om vi diskuterar solceller, så gäller samma sak. Jag har bara erfarenhet av min anläggning på mitt hus.

Hus: 155m2 på 1.5plan + 40m2 fristående garage/förråd. 
Bergvärme Thermia Diplomat Optimum G3 8kW
Borrhål 200m, 6m till berg, 9m foderrör
Loggning+fjärrstyrning med Raspberry PI och ThermIQ2.
- Övriga värme källor:
Contura 660T som mys-eldas och en Mitsubishi Kirigamine FD luft/luft värmepump (används som AC).
- Sol el:
6,0kWp solceller från JA-solar. Växelriktare Fronius 5.0-3-M (5kW) + Fronius SmartMeter. Förväntat utbyte 5000kWh / år
----------------------------------------------------------------------
2013-11-29: Konverterat från direkt el till -> BVP. Garage från kallt till direkt el. Förråd fortsatt el.
2014-07-13: Garagebyggnad konverterad.
2015-10-25: Kronfönster Polaris på övreplan. u-0,5 (4 fönster)
2016-05-09: Solceller 2,3kWp
2017-07-01 uppgraderat till 6.0kWp solceller
----------------------------------------------------------------------
Årsförbrukning med direkt el ca 27MWh
Årsförbrukning
2014: 12,9MWh, 2015: 11,5MWh, 2016: 12,3MWh
Beräknad köpt el 2017: 11,5MWh (varav 0,7MWh är återköpt)

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #27 skrivet: 08 december 2015, 06:56:21 »
Du borde få tillbaks 1500-2000 kr för att det bara behövdes ca 8 meter foderrör.
Och runt 8000 kr före ROT för den saknade kollektorn.
Har de varit där och borrat i 3 dagar har de nog gjort vad de kunnat, förutsatt att prylarna de använt var i gott skick.
De har nog inte gjort mycket till vinst på dig.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Proximuz

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 17
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #28 skrivet: 08 december 2015, 12:11:54 »
Hmm. Rickard vad menar du med "saknade kollektorn"? Saknade 20metrarna eller?

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35978
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Reducerar pris på min bergvärmeborrning?
« Svar #29 skrivet: 08 december 2015, 15:52:36 »
Ja, de har ju inte bara borrat grundare, de har ju fått kasta 20 meter av den kollektor du betalt för att de inte borrat tillräckligt djupt.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!