0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Men det är inte svensonhushållet som behöver ändra sina vanor, de flesta har redan gjort ett stort jobb för att minska energiförbrukningen, det är industrierna som är våra energislukare.Vi lever i ett land som en stor del av industrin producerar stål och papper och de ger oss en stor del av den välfärd vi har, men de är dessutom riktigt törstiga på energi tyvärr.Jag vill iaf gärna ha den kvar så länge det går, är redan så mycket som outsourcats..
En genomsnittlig villa med direkt el för brukar ca 25000kWh/år (kan nog säga den genomsnittsförbrukningen gäller för de flesta villor i Sverige)Det betyder att alla Sveriges 1731723 villor vid 25000kWh/år förbrukar ca 43293075000kWh eller ca 43,3TWhOm dessa villor sänkte sin förbrukning med 40% till 15000kWh/år så skulle förbrukningen minska till 25975845000kWh eller ca 26TWh17TWh är mycket energi som bara kan sparas med energieffektivisering,värmepumpar och isolering
Jag har en ortogonal fråga.Är det bra att vi har en fast avgift och ett lågt KWh pris?Med ett lågt KWh pris sparar folk mindre och vi får mindre forskning och prövning av alternativ. Man använder det man har (investeringarna har blivit avskriva) så det blir billigast. Man får el priser som pendlar mellan lågt och högt vilket skapar marknads osäkerhet.För att få fram alternativ så hittar politikerna på konstiga subventioner och straff avgifter etc som också skapar osäkerhet i marknaden. Osäkerheter gör att marknaden blir ännu mer kortsiktig. Kortsiktighet och innovation är en dålig kombination.Skulle det vara bättre att kombinera fast och rörliga priset till ett högre pris på KWh? Det vill säga, kunden ser bara ett KWh pris.