Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Vad är det för fel på mitt värmesystem???  (läst 104515 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Bigfoot

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1289
  • Karma +0/-0
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #30 skrivet: 02 januari 2015, 10:56:51 »
Ja, det låter som rörmockaren starka sida inte är fysik.
Säger man så skulle jag anlita en annan firma.
Lättbetonghus från -68 inköpt augusti 2011 på 97m2+97m2 källare i Skåne.
Elpanna med nedtrampad isolering från -68.
Nibe Split installerad oktober 2011, 2 st Fresh intellivent 1 på varje plan samt 2 st Airstar 1 i sovrum ovanvåning samt 1 i tvättstugan.
Ventilation installerat löpande under 2012.
Tilläggsisolerat Okt 2013 samt energiglas i ett par rum.
Förbrukning totalt:
2011: 4840 kWh (aug-dec)
2012: 11266 kWh
2013: 12452 kWh

Utloggad Sanntos

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 950
  • Karma +0/-0
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #31 skrivet: 04 januari 2015, 10:34:22 »
Förövrigt kom rörmokaren med idén att kanske sänka flödet i de rum där det kyligt.... För då går vattnet saktare och kan värma upp mer  :-\

Han snackade helt klart med kompisarna när det var fysiklektion i skolan.  Skämspådig

(Han har blandat ihop det med att om man sänker flödet så avges mer värme från vattnet, men glömt bort att man också måste tänka på mängden vatten samt också under vilken tid)

Utloggad HannesS

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 209
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #32 skrivet: 04 januari 2015, 21:40:48 »
Jo det känns ju kasst att ta ut en "expert" som kan mindre än jag själv ....

I morgon ringer jag nästa firma för hjälp...
Men eftersom jag inte får någon nämnvärd temperaturskillnad på golvytan uppe om jag har 1 eller 5 l/min. Samt att jag inte får upp tempen även om jag stängt alla slingor nere. Så tolkar jag det som att injustering inte kommer att hjälpa. Utan tempen måste upp.😁 vilket är helt sjukt eftersom jag tycker kurva 6 ska räcka och allt är ok nere....

Utloggad Puckonen

  • Mer intresserad än just
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 683
  • Karma +0/-0
  • Gissar oftast fruktansvärt dåligt... :/
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #33 skrivet: 06 januari 2015, 23:19:07 »
Tråkigt att du inte tycks ta dig närmare en slutgiltig lösning.  :( Hoppas den nya rörisen kommer på ngt.

Kastar ur mig ett par okunniga tankar/ideer:
Skulle jag få önska fritt utan tanke på kostnad och installationsplats: arbetstank (och eventuellt shunt på nedervåning för att undvika komfortstörning pga väldigt låga flöden i slingorna annars?).

"Sämsta" lösningen: shunt på nedervåning (kan bli mycket start/stopp för VP).

Medelvägen: Shunt nere och volymtank (volymtanken är mer flexibel i sin placering än arbetstank)
200 kvadrat luftigt o välisolerat nybygge, egenritat och självbyggt. Inflyttad 2012, finns ett par stora moment kvar dock...
Värms av en Nibe 1245-8 + FLM, extra VVB i serie med VP. Aktiv RMU 40. 180 meter borra, 5 meter foderrör, gissar ca 170 meter aktivt.
Golvvärme i ca 160 kvadrat gjuten platta samt ca 70 kvadrat träbjälklag. Behov av volymtank finns...
Verkar landa på ca 11000 kWh/år inklusive allt. Elmätare för VP, VVB och klädkammare med serverskåp inköpt "här" av Rickard.

Utloggad HannesS

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 209
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #34 skrivet: 08 januari 2015, 06:31:13 »
Har gjort ytterligare ett test där ja stängt alla slingor utom två uppe där det inte blir varmt. Då blir ju flödet rejält det hör man. Ändå blir det ingen skillnD på golvyttempen.
Om vi antar att det är ett byggnationsfel. Värmen går nedåt?, fel cc slingor eller något annat jag vet inte vad? Vad kan jag göra för att säkerställa felet? Värmekamera? Var finns det?
Om jag hittar felet känns det ju omöjligt att åtgärda- gjutet bjälklag och väggar i sten😖😬

Utloggad HannesS

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 209
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #35 skrivet: 08 januari 2015, 07:40:30 »
Tycker förresten även att det är konstigt att jag under testet hade nästan identisk flt som rlt. Bara tiondelar i skillnad. Vad säger det?

Utloggad Churchill

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Kristianstad
  • Antal inlägg: 505
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #36 skrivet: 08 januari 2015, 14:00:41 »
Har du koll på att slingorna är rätt märkta inkopplade. Vi hade fel temostat till fel slinga till första käldknäppen då vi kunde konstarera att det var växlat mellan några rum.

Det är bara att skruva av ställdonen och se vad som händer.
CTC ecopart 5, Jordvärme 2 x 260 meter, 8 kvadrat solfångare med 2 x 500/120 Ackumulatortankar, 160 kvadrat villa från 76. Konverterad till golvvärme i hela med extra radiatorer och aerotemper i tvättstugan.

Utloggad HannesS

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 209
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #37 skrivet: 08 januari 2015, 17:14:09 »
Alla rumstermoatat är frånkopplade och jag har koll på slingorna!
Men nu händer det grejor!!! Fick tag i en kunnig man på termotech som gav en ny fråga till mig:kan det vara att mellanbjälklaget i betong inte är isolerat och värmen går åt båda håll??? Men värmen går väl upp tänkte jag?!? Men han stod på sig och menade att om det inte är isolerat går det i princip lika mycket upp som ner. När jag nu kom hem och mätte golvet i ett av problemrummen är golvytan 22 grader.....jag springer ner... Tar ut en spot och mäter upp på plåten inne i innertaket.....29 grader!!!!  Jag har för övrigt haft all värme nere av i 30 timmar! Innan jag hänger dem som byggt vill jag kolla med er!!

Ska det isoleras underifrån ? Går det att isolera underifrån i efterhand och få värmen uppåt? Fattar att det blir mycket jobb, men det är ca10cm mellan gips och plåt så det finns lite utrymme!
Sista frågan, kan slingan ligga för djupt eftersom det är hela 29grader vid plåten???

Utloggad ErikB

  • Guldmedlem
  • Expert på värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 360
  • Karma +0/-0
    • Optimation AB
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #38 skrivet: 08 januari 2015, 19:15:23 »
Hej!

Det är en utbredd missuppfattning att värmen går uppåt. Varmt media (luft, vatten etc) stiger uppåt på grund av lägre densitet men energi, dvs värme går alltid från varmt till kallt, i likhet med elektrisk ström tar energin lättaste vägen.
Oisolerat bjälklag under golvvärmen ger istället takvärme nere.

/ErikB
Villavarm 1 1/2 plan, 220 m2. Fristående garage på 65 m2. Golvvärme nedre plan, radiatorer på övervåning. CTC EcoPart 7,5kW. Ackumulatortank 500 l. Energibrunn 180 m varav 160 m i berg. Beläget i södra Norrbotten.
Egenkomponerad styrning i en Wago PLC

Utloggad HannesS

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 209
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #39 skrivet: 08 januari 2015, 19:48:53 »
Tack för ditt svar!
Vilket skämt! Någon som vet om det ens går att "efterisolera"? Peva 45 plåt i botten och ca 13-18cm ner till gips. Är ju bara en nedervåning på 100kvm. Man vill ju vara helt säker på att det ger önskad effekt innan man ger sig på detta 😬😬😬

Utloggad bopakoster

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: 58 53N 11 02E
  • Antal inlägg: 4999
  • Karma +3/-0
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #40 skrivet: 08 januari 2015, 19:54:52 »
Klart det går att isolera om du har plats neråt (kan sänka takhöjden). Gäller bara att få värmen att gå den lättaste vägen dvs åt det håll som har minst värmemotstånd.
2 vuxna i 150m2 enplansvilla (profilbilden) med inredd vindsvåning + 80m2 källare byggd 1937 på västkusten.  Inflyttat 2007. Installerat bergvärmepump Nibe 1225-8 i dec 2008. Borra 140m. Tilläggsisolerat 95mm invändigt väggar 400mm på vinden. Energiglas som tredje ruta i alla fönster. Tillbyggnad 30m2 med krypgrund 2015. Golvvärme i badrum och tillbyggnad övriga rum radiatorer. Sänkt elenergiåtgången från 45 till 9MWh/år, efter uppvärmning av gårdshus till 11MWh/år
Installerat LL-pump i renoverat gårdshus på 40m2, Misubishi MSZ dec2021.
Timpris debitering Tibber från nov 2020, Ngenic Tune styrning av bostadshuset mot bl.a. lågpristider sedan feb 2023

Utloggad Tumpi

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 564
  • Karma +0/-0
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #41 skrivet: 08 januari 2015, 21:55:16 »
Har inte läst hela din tråd, men du har skrivit gjutet bjälklag, varför har du då plåt? Klart att det skall vara isolering... Mycket tråkigt för dig. Isoleringen dämpar också ljudet mellan våningsplanen. En kompis som byggde satte från botten sett cementelement-frigolit 5cm-armering+gv gjöt ca 10 cm fungerar fint vad jag har förstått.
Platta på mark 170m2. 170 meter Borra, 15 meter till berg. Danfoss DHP-H 8. Roth Golvvärme med flödesmätare 20mm rör ca 700 meter. Enervent Pingvin Eco Ede FTX Totalförbrukning 8400 kwh 2011. 8600 kwh 2012. 8300 kwh 2013. Contura braskamin. El bastu
Garage 42m2 värms med Daikin Nano X 25

Utloggad HannesS

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 209
  • Karma +0/-0
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #42 skrivet: 08 januari 2015, 22:04:47 »
Kan inte så mycket Om byggteknik men peva45 är väl ett vanligt sätt att ha i botten och sedan gjuta uppepå? Ja det är gjutet mellanbjälklag! Därav är plåten underst när jag kollar innanför takgips nerifrån!

Utloggad bopakoster

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: 58 53N 11 02E
  • Antal inlägg: 4999
  • Karma +3/-0
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #43 skrivet: 08 januari 2015, 22:11:26 »
Jag har kopierat ett diagram från Wirsbo Golvvärme som du kanske kan använda för att se inverkan av golvets sammansättning på fördelningen av värmen uppåt och nedåt.
Du kan simulera där vad olika tjock isolering nedåt skulle betyda i ditt fall på effektfördelning uppåt/nedåt.
2 vuxna i 150m2 enplansvilla (profilbilden) med inredd vindsvåning + 80m2 källare byggd 1937 på västkusten.  Inflyttat 2007. Installerat bergvärmepump Nibe 1225-8 i dec 2008. Borra 140m. Tilläggsisolerat 95mm invändigt väggar 400mm på vinden. Energiglas som tredje ruta i alla fönster. Tillbyggnad 30m2 med krypgrund 2015. Golvvärme i badrum och tillbyggnad övriga rum radiatorer. Sänkt elenergiåtgången från 45 till 9MWh/år, efter uppvärmning av gårdshus till 11MWh/år
Installerat LL-pump i renoverat gårdshus på 40m2, Misubishi MSZ dec2021.
Timpris debitering Tibber från nov 2020, Ngenic Tune styrning av bostadshuset mot bl.a. lågpristider sedan feb 2023

Utloggad Tumpi

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 564
  • Karma +0/-0
SV: Vad är det för fel på mitt värmesystem???
« Svar #44 skrivet: 08 januari 2015, 22:15:19 »
Ja du, pest eller kolera. Riva golv eller riva innertak. Isoleringen är enklare om man river golvet. Jag tror nästan jag hade valt golvet kanske men sedan är det ju en kostnadsfråga också. Byggfelsförsäkring?
Platta på mark 170m2. 170 meter Borra, 15 meter till berg. Danfoss DHP-H 8. Roth Golvvärme med flödesmätare 20mm rör ca 700 meter. Enervent Pingvin Eco Ede FTX Totalförbrukning 8400 kwh 2011. 8600 kwh 2012. 8300 kwh 2013. Contura braskamin. El bastu
Garage 42m2 värms med Daikin Nano X 25

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

  • Dot gäster: 786
  • Dot dolda: 0
  • Dot användare: 0

There aren't any users online.
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!