0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Att tanken aktivt reagerar på lastsituationen.Om lasten är högre än produktionen då laddar den ur för att hålla lasten konstant, och om produktionen är högre än lasten då laddar den.
Funkar det med UVL i samtliga system? oavsett storlek på hus och VP.Hur små UVL tankar finns det?
Gjorde precis en körning från helvetet 50 minuter med 17-18kw och det ser mycket bra ut. Skiktningen är bättre utan att i övrigt förlora funktion mot tidigare tank, som ju också var UVL kopplad.
en UVL tank är som en UKV tank kopplad som en arbetstank, "typ". Dvs den nyttjar en extern cirkulationspump och har inte enbart som mål att öka volymen i systemet utan även att kunna hantera den övereffekt som en värmepump genererar i de flesta fall. Flödet över värmepumpen kan vara annat än flödet över radiatorerna. Systemet är, precis som framgår av webbsidan smurfen länkade till, automatiskt utjämnande. Det unika är den VVS-tekniska lösning som används. Normalt sett är den bara tillgänglig för VVS-tekniker som har certifierat sig i denna tekniska lösning. Med UVL tanken är kopplingen gjord "från fabrik" och vanliga dödliga kan därmed få tillgång till tekniken. Man ansluter sig bara till de 4 rör som sitter på tanken. VP framledning och retur och Radiatorer framledning och retur. Så är det klart