Hej
Jag har kört en splite som installerades 2010-02-26 med värmekurva 10 och RE10 rumtermostat.
Huset är 170 km2 (1 ½ plan). Elförbruket 2010 är nästan 20.000kw tyvärr har spliten inte fungerat som den ska. En installatör har varit några gånger och undersökt det och en från nibe har bytt cirkulationspump. Vecka 6 , 2011 gjorde installatören en injustering.
Drifttid för elpatron är 715 kwtimmar med legionella körning aktiv
Han har sänkt pumphastigheten, ändrat GM-600, och rumstemperaturen på 22 grader.
När VP:n började leverera värme till huset var framledningstemperaturen mellan 51 och 53 till grader. Och el patronen ställer in sig på steg 1 och 2. Detta håller på mellan 2 till 3 timmar och stannar när temperaturen är22 grader i huset . Huset håller värmen mellan 6 till 8 timmar det beror på hur kallt det är ute.
VP:n värmer upp varmvatten till 54 grader och elpatronen går in då och då.
Jag undrar om det är rätt inställningar? Och om någon kan hjälpa mig för att ändra inställningarna, om så behövs och hur man ska göra.
Jorge