0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
@PjoffenHar liknande situation som du beskrev.Hur blev ditt resultat efter luftningen/ spolningen?Med vänlig hälsning,Jonas
För att lufta ur riktigt ska du stänga dom vita ventilerna, ha alla slingor stängda utom den som ska luftas, koppla på vattenslangen på gardenan ( den går till vattenkran ) samt koppla en gardena till övre med slang till avloppet, sen spola så åker all luft ut. Sen lika me övriga slingor, du börjar lufta från höger om det behövs på andra slingor med.
Jepp du måste spola ur med vattentryck för att få ur luft om det finns, det måste vara lite fart och tryck och det kan inte cirk-pumpen ge.Normalt så luftas alltid slingorna så vid nyinstallation , det är svårt att få ut luft annars. Min beskrivning är enda sättet.