När jag hade det där problemet så lossade jag ställmotorn, sedan satte jag in (det är nog sista gången jag såg kofoten
) min fina sandvik kofot och motionerade piggen några tiotals gånger upp/ned (uppåt lyfter den själv om den är frisk).
När jag hade det problemet så hjälpte det inte att motionera piggen (fast jag hade ju inte en Sandvik kofot utan snarare en Biltema shiftnyckel).
Jag köpte en ny ventilinsats. Ganska billigt har jag för mig, runt 500:- inkl. demonteringsverktyg. Sedan gick det lätt att bara skruva ur insatsen, göra rent lite i ventilsätet och sedan i med den nya insatsen.
Sedan plockade jag isär den gamla insatsen och gjorde rent den, så nu fungerar den utan problem också, så jag har lagt in den tillsammans med shiftnyckeln i VPn vid växelventilen, så vet jag var den finns nästa gång jag behöver byta.
Vad jag minns så sitter det en O-ring ganska högt upp på piggen, så egentligen skall nog inte någon smörja hjälpa, då den inte skall kunna komma ner tillräckligt långt ner (dessutom kanske inte O-ringen gillar smörja).