Ad
CitCop - Värmepumpar med installation i hela Sverige
Besök oss idag
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

* Forumstatistik

  • stats Totalt antal medlemmar: 47744
  • stats Totalt antal inlägg: 805726
  • stats Totalt antal ämnen: 71260
  • stats Totalt antal kategorier: 4
  • stats Totalt antal tavlor: 129
  • stats Flest online: 2114

* Search


Missa inte Värmepumpsforums oberoende kostnadsfria Offerttjänst! www.energioffert.se

Annonser

Nyliga inlägg

SV: Solceller i Piteå - byggtråd. av jehu
[Idag kl. 14:05:56]


SV: Krypgrund som ska plastas in och täcka ventiler några tips? av Tågråttan
[Idag kl. 13:58:17]


SV: Detta med arbetstank av nisse175
[Idag kl. 13:54:19]


SV: Systemlösning med kulvertsystem av JBergman
[Idag kl. 12:51:42]


SV: Detta med arbetstank av Tågråttan
[Idag kl. 12:15:47]


SV: Styra cirkulationspumpen från VTR500? av HBerggren
[Idag kl. 11:20:02]


SV: Systemlösning med kulvertsystem av HBerggren
[Idag kl. 11:15:23]


SV: Solceller i Piteå - byggtråd. av Tågråttan
[Idag kl. 10:52:41]


SV: Systemlösning med kulvertsystem av JBergman
[Idag kl. 09:02:23]


SV: Detta med arbetstank av nisse175
[Idag kl. 08:58:56]


SV: LV direkt mot golvvärmesystem av sege
[Idag kl. 08:23:38]


LV direkt mot golvvärmesystem av TomasF_VP
[Idag kl. 08:21:21]


SV: Solceller i Piteå - byggtråd. av Rickard
[Idag kl. 08:20:48]


SV: Solceller i Piteå - byggtråd. av Rickard
[Idag kl. 08:07:31]


SV: Krypgrund som ska plastas in och täcka ventiler några tips? av Rickard
[Idag kl. 07:35:02]


SV: Olika hastigheter på AC-fläkt av Rdx
[Idag kl. 05:32:15]


SV: Olika hastigheter på AC-fläkt av Rdx
[Idag kl. 05:21:38]


SV: Styra cirkulationspumpen från VTR500? av Carl N
[Idag kl. 01:44:40]


SV: Värmer trots sommarvärme av HBerggren
[Idag kl. 00:13:26]


SV: Min tråd, konvertering till vattenburen värme! av Tågråttan
[07 juni 2023, 23:37:22]


Värmer trots sommarvärme av Rebecca
[07 juni 2023, 23:07:15]


SV: Sommarläge i Nibe S1255? av Valiant
[07 juni 2023, 22:18:03]


SV: Detta med arbetstank av nisse175
[07 juni 2023, 22:15:08]


SV: Bli av med tickande ljud ifrån EXH12HX? av electroluxaren
[07 juni 2023, 21:55:20]


SV: Olika hastigheter på AC-fläkt av HBerggren
[07 juni 2023, 21:53:46]


SV: Bli av med tickande ljud ifrån EXH12HX? av electroluxaren
[07 juni 2023, 21:53:02]


SV: Sommarläge i Nibe S1255? av HBerggren
[07 juni 2023, 21:48:58]


SV: Min tråd, konvertering till vattenburen värme! av HBerggren
[07 juni 2023, 21:47:09]


SV: Sommarläge i Nibe S1255? av Tågråttan
[07 juni 2023, 21:45:54]


SV: Systemlösning med kulvertsystem av HBerggren
[07 juni 2023, 21:42:43]

Idag kl. 08:21:21 av TomasF_VP | Views: 37 | Comments: 1

Hej! Sedan 19 år kör jag en LV direkt mot mitt golvvärmesystem. Det är (faktiskt) delvis ett hemmabygge och har fungerat jättebra. Oerhört snålt. Den värmer vårt hus och golvvärmeslingan går i en platta som väger ca 30 ton så värmen ändras mycket långsamt. Den styr idag helt enkelt på returtemperatur och rumsgivare behövs inte. Men nu håller kompressorn på att ge upp och jag vill köpa färdig produkt innan den skär. Men vilken modell?

Många system verkar förutsätta en installation från scratch. Men här finns ju expansionskärl redan, elpatron för ev stödvärme finns redan, cirkulationspump med UPS finns. Många pumpar verkar byggda för att ha en innerdel som kostar nästan lika mycket som själva pumpen...

Önskemål:
* Ska gå att ansluta direkt till lågtemp golvvärmesystem (som sällan behöver mer än +27 C) och styra tex på returtemperatur.
* Prisvärd.
* Minst 7 kW värmeeffekt. 240V/16A eller trefas.
* Varvtalsstyrd kompressor.
* Tyst.

Tacksam för svar. Har ni några tips?
07 juni 2023, 23:07:15 av Rebecca | Views: 70 | Comments: 1

Hej, vår bergvärmepump i BRF värmer så GT8, retur, kommer till över 50 grader trots sommarvärme ute. Element där termostat är trasig blir skållhett. Den slår på både varmvatten och värmesystem enligt display, tom elkasett var igång häromdagen. Kan det ändå vara växelventil som inte fungerar? Uppvärmningen går från 25-50 på ett par minuter. Vi har satt ner värmekurvor och temperatur då värme ska slås av men hjälper ej.

Tekniker på plats idag och satte in backventil till golvvärme som är avstängd men verkade inte hjälpa.
07 juni 2023, 21:31:05 av fdeldare | Views: 85 | Comments: 3

Hade en Nibe 1235 tidigare och den hade ett sommarläge där den inte gjorde värme utan bara varmvatten och nu har jag en Nibe S1255 och den skickar ut värme trots att det inte behövs och jag kör bara med utegivare. Finns det någonstans i menyn jag kan ändra så jag slipper få så varmt i huset? Det fungerar så bra vintertid så vill helst inte ändra något som ändrar det. Kan man välja någonstans att dygnsmedeltemp ska vara låg för att den ska göra värme?
07 juni 2023, 20:18:14 av micke e | Views: 28 | Comments: 0

Seriöst byggda och pulverlackade. Variabel hastighet via medföljande nätaggregat. Några skadade fläktar på den till panelradiator.
Pris 500kr. Säljes pga att frugan inte kom åt att dammsuga🤯🥲.
07 juni 2023, 14:22:20 av Rdx | Views: 97 | Comments: 4

Fläkten i fläktkonvektornmatas med AC och har 3 olika matningsingångar LS, MS och hs så man kan välja fläkthastighet genom att ge spänning på de olika ingångarna.  Någon som vet vad som händer om man ger flera eller alla ingångarna samma spänning samtidigt?  Borde bli som om man använde den kortaste lindningen, eller?  Inget farligt borde väl åstadkommas om detta inträffade?

Tänkte välja hastighet med WiFi relän och även om jag inte harför avsikt att spänningssätta ingångarna samtidigt, så skulle det ju kunna inträffa.
07 juni 2023, 13:06:28 av PerJonUdd | Views: 45 | Comments: 0

Hej,

Hoppas allt är bra i värmen! Har ett problem som jag inte reder ut -  Hoppas på att någon kan hjälpa mig

Har en Daikin Geo 3 med aktiv kyla (bergvärme). Pumpen installerades under sommaren 2022 och vi han precis prova den aktiva kyla innan sommaren gav sig. Fungerade super. Pumpen tryckte ner vattentemperaturen till 10 grader och fläktkonvektorerna sprutade ut kylig luft.

Denna sommar fungerar det inte lika bra. Det måsta hänga på någon inställning som är fel men hur jag än försöker lyckas jag inte få det att fungera.

När jag sätter pumpen på kyldrift börjar pumpen generera kallvatten. Initialt endast genom att cirkulera brine från berggrunden, men efter bara en liten stund startar även kompressorn och hjälper till att trycka ner vattentemperaturen. Det är dock tydligt att kompressorn jobbar väldigt försiktigt utan ansträngning (jämfört med när pumpen tillexempel tillverkar varmvatten). Kompressorn trycker ner vattentemperaturen till ca 16 grader, sen är pumpen nöjd och stänger av kompressorn. Cirkulationen av brine fortsätter medans jag konsumerar den lilla kyla som finns och när vattentemperaturen når ca 19,5 grader startar kompressorn igen och trycker ner vattnet till 16 grader. Och så håller det på.
Jag vill ju få ner temperaturen mycker mer, precis som förra sommaren.

Misstänker som sagt att det är en inställning som hindrar mig, men vilken…? I displayen står det just 18 grader på framledningstemperatur till golvvärmen (första klimatzonen), men det står även 6 grader på framledningstemperaturen till fläktkonvektorerna (andra klimatzonen). Har försökt sänka framledningstemperaturen på golvvärme under kyldrift, men denna är helt grå (inaktiverad) och går inte att sänka.

Jag har avstängningsventil på golvvärmen som stryper flödet vid kyldrift och detta fungerar utmärkt. Ventilen stängs när jag hoppar över till kyla.
Både klimatzon 1 och 2  (2.4 samt 3.4) står på  ”Väderberoende uppvärmning, fast kylning”.
Framledningstemperaturer för klimatzon 1 (2.8.3 samt 2.8.4 står på min 5 grader och max 18 grader)
Framledningstemperaturer för klimatzon 2 (3.8.3 samt 3.8.4 står på min 5 grader och max 21 grader)
Flödesbegränsning (4.7) står på Ingen begränsning

Någon som någon idé om var jag skall börja juster...

Tacksam för vägledning
07 juni 2023, 10:54:45 av nisse175 | Views: 230 | Comments: 12

Har provat flera inkopplingar av arbetstank nibe ukv 100l med guider och råd här ifrån men aldrig fått den att fungera som jag vill.

I grunden ivt e11, nibe ukv 100l, c:a 27 element+golvvärme+konvektor, termostater på allt, tryckstyrd pump alpha 2.

Ett problem har varit att leda ner framledning vpump ner i tanken, har funderat på varför den ska ner i den först? när man kan ha t-kors ovan tanken och leda ut all värme direkt på slinga. Går den ner i tanken så tappar den för det mesta 3 grader i framledning då det ska blandas, dessa 3 grader med t-kors hämtas in istället och kan värma element direkt istället vilket gör en stor skillnad.

Enligt mina tester så fungerar 100l alldeles utmärkt och motsvarar ungefär det som stryps bort på ovanvång när det blir varmt. Samt då man leder ut på slingan direkt så verkar inte tanken fyllas med mycket överskott heller utan den stänger på retur hela tiden då jag tittat och ställt in.

Ett annat problem jag funnit vid tryckstyrd pump är att när vattnet är kallt och alla termostater öppnar så vill den gärna skena iväg över flödet som VP har i grunden även fast jag ställ in element enligt guide när man kör för fullt och har delta på c:a 7 grader på element.
Detta löste jag med att utgå från Vpumps flöde i mitt fall 1,3-1,4 m3/h och provade då att sätta externa på pp1 och öppna upp allt på element och se vad det blev och det hamnade då på c:a 1,3 m3/h vilket gör att jag får ut precis det pannan ger. Sen fick jag köra om guide för delta och det fungerade och flödet externt kan aldrig dra iväg över pannans flöde.

Sen kör jag med båda returer anslutna i botten vilket annars aldrig fungerar bra då jag mäter returen, samt så visade det sig att det alltid kommer kallast vatten till VP oavsett hur mycket jag stryper och att tanken håller sig lugn med skiktningen.

Så min inkoppling är alltså med 3 rör, 1 i toppen och 2 i botten och det blir då som du har en bypass men med batteri för eventuellt överflöd.

Får se om bild kommer med som visar.

Populärt

Medlemsinfo

 
 
Välkommen Gäst. Var snäll och logga in eller registrera dig som ny medlem.
Har du inte fått ditt aktiverings-e-postmeddelande?

Right Block

Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Annonspriser
Ad
CitCop - Värmepumpar med installation i hela Sverige
Besök oss idag
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

* Forumstatistik

  • stats Totalt antal medlemmar: 47744
  • stats Totalt antal inlägg: 805726
  • stats Totalt antal ämnen: 71260
  • stats Totalt antal kategorier: 4
  • stats Totalt antal tavlor: 129
  • stats Flest online: 2114

* Search