Skrivet av: Börje__
« skrivet: 12 november 2024, 10:01:20 »Det är inte rekommenderat att dammsuga filtret, eftersom det kan skada det. För att ta bort större partiklar, försök att försiktigt skaka filtret eller använda en mjuk borste. Se till att filterbyten görs regelbundet för bästa resultat!
Jag har två luftrenare men de är inte vad de är knäckta för att vara, så jag köpte en boxfläkt och ett ugnsfilter, tejpade det med tejp och en kartonghölje på den.
Min fråga är; är det säkert att dammsuga filtret? Så mycket damm och vad inte att det suger ur luften, det finns fortfarande några större partiklar som jag ser falla av då och då.
Hej
Jag funderar på hur långa spår det blir om man cyklar med 26" respektive 28" cykelhjul och vilka partiklar som bildas?