Skrivet av: BiggerDigger
« skrivet: 11 maj 2025, 16:05:54 »Jag har 2st såna batterier i bodel.
Skrivet av: BiggerDigger« skrivet: 11 maj 2025, 16:05:54 »Jag har 2st såna batterier i bodel.
Skrivet av: Smurfen.« skrivet: 09 maj 2025, 11:26:05 »Jag skulle valt en med sinusvåg vi körde en vanlig enkel i stugan men mobil och dator laddare blev riktigt otrevligt heta och skruvdragarens laddare brummade allt blev som normalt när jag bytta till liten sinus omvandlare kör i princip endast radion på den och laddar lite små prylar skulle jag gissa är den på kanske 300 watt.
Skrivet av: TS Comfort AB« skrivet: 09 maj 2025, 11:12:51 »Är väl någon form av läsare i dom där kapselbryggare från tex Nespresso som möjligen behöver ren sinus men ingen större koll.
Monterade först in en billigare som inte hade ren sinus och då funkade dom inte. Dom flesta som vi umgås med har kapselbryggare i husvagn/husbil. Enkelt och inget slabbande med kaffefilter/sump ![]() Matlagning sker via gasol . Men kapselbryggare är betydligt smidigare , innan man ens hittat kastrullen för att värma på plattan så är kaffet klart och bara en liten behållare att kasta. Men man gör som man vill 😎 Skrivet av: torbjorn_forsman« skrivet: 09 maj 2025, 09:01:08 »Skaffa hellre än 12- eller 24 V micro än att driva en 230 V micro via växelriktare. Och ska du använda en micro, välj en som i sig har inverterteknik (det brukar tillverkarna skryta tydligt med, förekommer bl a hos Panasonic), så drar den inte så otrevliga startströmmar som en billig/gammal micro med stor 50 Hz-transformator i nätdelen.
Vad för teknik i en kapselbryggare skulle kunna kräva ren sinus? Och använder någon ens kapselbryggare idag? Rent allmänt är det mer praktiskt i en husbil att använda gasol istället för el från 12 V-systemet för att värma mat, koka upp kaffevatten mm. Det är lätt och billigt att få tillgång till mycket större momentaneffekt på det sättet. Skrivet av: TS Comfort AB« skrivet: 08 maj 2025, 20:48:06 »Tänk på att många kapselbryggare kräver ren sinusvåg.
Kapselbryggare är att föredra i husbil/husvagn så man slipper slabbet med kaffesumpen om jag själv skulle välja. Vi har en nu med ren sinus och tror det är 2500W som toppeffekt och 2000W kontinuerligt, används med 260Ah lithiumbatterier till kaffebryggning och AC kortare perioder vid fricamping eller om hundarna är i bilen när det är varmt ute om man ska in och handla. Skrivet av: BiggerDigger« skrivet: 08 maj 2025, 20:33:00 »Micro och kaffebryggare är väl det är tänkt den ska fixa.
Skrivet av: torbjorn_forsman« skrivet: 08 maj 2025, 19:59:11 »Vad ska matas från den?
En tumregel är att billiga växelriktare med lite suspekt ursprung inte bör belastas med mer än en tredjedel av märkeffekten. Se upp med laster som drar hög startström och som är beroende av att det inte blir för mycket spänningsfall i starten (t ex enfas asynkronmotorer som måste starta mot last, mikrovågsugnar mm). Köp inte en växelriktare som levererar ren sinusvåg om du inte har laster som verkligen kräver detta. En växelriktare som ger ren sinus brukar ha högre tomgångsförbrukning än en motsvarande som ger trappstegsspänning (som växelriktarnasare gillar att kalla "modifierad sinus") , och är också mer komplicerade och känsliga. Om du har 12 V-system i husbilen skulle jag rent allmänt avråda från en större växelriktare än ca 500 W (dvs en billig kinaväxelriktare kan få vara skyltad 1500 W, men försök inte ta ut mer än 500 VA ur den). Högre effekter vid så låg spänning ställer bara till med problem med spänningsfall på likströmssidan, kräver ohanterligt grovt kablage mm. Skrivet av: Smurfen.« skrivet: 08 maj 2025, 19:08:43 »Så liten så den räcker till en större drar mera i tomgångs förbrukning.
Skrivet av: BiggerDigger« skrivet: 08 maj 2025, 19:05:10 »Hur stor ska man köpa?
|
There aren't any users online.
|