Ad
CitCop - Värmepumpar med installation i hela Sverige
Besök oss idag
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!

Skriv svar

Namn:
E-post:
Ämne:
Inläggsikon:

Verifiering:
This box must be left blank:

Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vad får får (hind, gnu, lamm eller kattunge):
Hur många var de älva dragspelarna (siffror):

För att slippa svara på kontrollfrågor, registrera dig här!


Ämnessammanfattning

Skrivet av: PPeter
« skrivet: 20 september 2023, 12:58:37 »

Oj oj!
Det klarar jag inte av. Har bara en gymnasieutbildning.
Finns det någon kunnig som vill köpa min nya kompressorn för halva priset?. Den är fabriksförpackad. Tog den upp bara för att ta en bild.
Skrivet av: HBerggren
« skrivet: 19 september 2023, 22:08:58 »

Jag har många gånger installerat kunders delar, tycker inte det är något konstigt alls, men jag tycker det är sorgligt att de betalat 40% mer än vad jag hade tagit betalt för samma del, jag lägger ändå på som man borde.

Har du bara köpt en kompressor, inga tillbehör? I så fall måste du byta torkfilter också Edit: R290 också förstås, köp mer än du behöver, för du kommer inte få ut det sista i praktiken (fattas verktyg).
Komplettera gärna även nya pressostater, expansionsventil och ny kompressorvärmare också.


Manometerställ med slangar, inget skräp.
Vacuumpump
Vacuumeter, inget skräp
Gassvets komplett, ingen gasolbrännare. Mapgas med mapgashuvud kan funka.
Schraderventiler
Scradernålsverktyg
Punkteringsverktyg
Dumpslang (utomhus)
Adapter för köldmedieflaskan
En noggrann våg
Lite 1/4 kopparrör (inte nödvändigt)
Lite 3/8 kopparrör (inte nödvändigt)
Rörexpanderare (inte nödvändigt)
Avgradningsverktyg (inte nödvändigt
Kvävgas (tekniskt ren)
Kvävgasregulator
Utblåsningslangar för kondensorn
Svetspinnar 5-15% silver
Stålborstar
Värmeskyddsmattor
Blöta handdukar.
Brandsläckare
K-type termometer
Aluminiumtejp
Kylpasta
Nypverktyg eller täthatt och kopparpackning till den.
Varmluftspistol
Ha en strategi över vilken ordning du ska byta komponenterna för att kunna flöda kvävgas.
Veta varför kvävgas används vid lödning.
Veta vilka komponenter som ska skyddas från värme och hur.
Ha en renlighetsstrategi.
Veta vad överhettning och underkylning är.
Veta vilken sida man fyller köldmedium vid stillastående och gående kompressor.
Veta hur manometerstället fungerar.
Veta varför tryck är helt oviktigt jämfört med trycköversatta temperaturer.


Här är en film, även det är en kyl så funkar de på samma sätt.

Så här byter du kyldelar:

https://www.youtube.com/watch?v=AZhjl8Q0mPM&t=952s&ab_channel=HVACRVIDEOS

Det finns ingen samlad information helt spot on vad du frågar efter, men denna innehåller det viktigaste. Slå upp alla ord, om det är något du inte förstår.
Skrivet av: Josth
« skrivet: 19 september 2023, 18:30:29 »

NIBE fyller dem med 420 gram R290 propan. Bara en gas. Sedan gäller det att kompressoroljan också fungerar med R290. Runt årsmodell 2003 infördes kompressorvärmare för minska risken att köldmediet blandar sig i oljan och försämrar smörjningen.
Skrivet av: PPeter
« skrivet: 19 september 2023, 18:02:37 »

Ny blir det knepigare. Vad menas med att "NIBE kör med R290 propan sedan mitten av 90-talet i dessa modeller men kompressorn är standard för R22". Är det två olika gaser i systemet? Vilka volymer och tryck som skall uppnås?
Skrivet av: Josth
« skrivet: 19 september 2023, 13:16:21 »

Nej NIBE kör med R290 propan sedan mitten av 90-talet i dessa modeller men kompressorn är standard för R22. Har varit mycket problem med livstiden för kompressorerna men numera räknar NIBE med att de i alla fall ska hålla 10 år. Blir ju många gångtimmar per år dessutom eftersom det är så små kompressorer.
Skrivet av: torbjorn_forsman
« skrivet: 19 september 2023, 13:08:11 »

Är det verkligen R22 i den där värmepumpen?
Skrivet av: Josth
« skrivet: 19 september 2023, 13:03:03 »

Ja det där är riktigt dåligt att etablerade kyl- och värmepumpsfirmor vägrar att byta ut en trasig kompressor. Fungerar värmepumpen bra i övrigt är det kunden som ska få avgöra om det ska vara ny kompressor eller en helt ny värmepump. Om det är en av NIBE utsedd auktoriserad servicefirma är det extra allvarligt om de vägrar att utföra service som kunden begär och reservdelar finns från NIBE. Skulle anmäla dem till NIBE centralt i första hand och sedan undersöka om det går att anmäla till ARN eller motsvarande.
Skrivet av: PPeter
« skrivet: 19 september 2023, 12:38:58 »

Tack för svar. Etablerade företag vill inte ens prata om att komma och byta enbart kompressor med tillbehör. De vill sälja och installera nya.  Den tipsen om kopplingstyper var bra. Om jag skulle få läsa om eller titta på en installationsvideo skulle hjälpa mig vidare. Annar behöver jag sälja dyrköpta 650kW Mitsubishi kompressorn för halva priset
Skrivet av: torbjorn_forsman
« skrivet: 19 september 2023, 09:12:50 »

Oavsett om det nu ska anses tillrådligt att fylla själv eller inte, och oavsett vad trådstartaren ev har för bakgrundskunskaper och utrustning till förfogande, så är det där helt vanliga kopplingar med schraderventiler, samma typ som används inom all kylteknik, före 1993 även till bil-AC. Just bilbranschen gick ifrån vanliga standarder i början av 90-talet och började då använda en typ av snabbkopplingar som serviceventiler istället. Alla manometerställ och andra fyllningsutrustningar brukar ha slangar med kopplingar för schraderventiler, de som använder dem i bilsammanhang brukar gänga på adaptrar till den branschens snabbkopplingar på slangändarna.

Schraderventilkopplingarna finns med två olika gängor, lite förenklat kan man säga att den ena gängan används för R410a och den andra för praktiskt taget alla andra kylmedier.
Skrivet av: HBerggren
« skrivet: 19 september 2023, 00:05:55 »

Jag tycker inte du ska fylla den själv. Det är farligt att komprimera luft och propan i kompressorn. Jag har certifikat. Innan jag hade koll trodde jag att det var lika enkelt som alla får det låta. Jag hade ingen aning, absolut ingen aning om jag tittar tillbaka på hur jag tänkte. Det krävs verktyg för många tusen kronor för att göra jobbet utan kompromisser.

Jag tror inte många lyckas faktiskt få en kompressor bytt hålla över 1,5 år utan kunskap. Antingen går den ett tag och snart förstör sig själv. Eller går oeffektivt går okänd tid, kanske löser på HP. Jag är osäker på hur starka kompressorerna är egentligen, vad som händer vid perfekt blandning av syre och propan när den börjar komprimera.

Jag rekommenderar byte hela värmepumpen till fungerande begagnad istället om man inte vill anlita kyltekniker för en dags jobb.
Skrivet av: PPeter
« skrivet: 18 september 2023, 18:13:06 »

Det blev kortis i kompressorn och nu behöver jag byta den. Det finns två anslutningar att koppla sig in till gassidan. Vad heter kopplingarna. De är inte samma typ som bilens AC har.

Annonser

Right Block

Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Annonspriser
Ad
CitCop - Värmepumpar med installation i hela Sverige
Besök oss idag
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!