Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
VärmepumpsForum Allmänt => Värmepumpar och installationsfrågor. => Värmepumpar - Mark/Berg och Sjövärmepumpar. => Ämnet startat av: putte82 skrivet 03 oktober 2021, 17:07:06
-
Hej
Vilka villavärmepumpar gjorda runt 2010 och äldre har hetgasväxlare?
-
Den urgamla Nibe 1200 har hetgasväxlare, men saknar växelventil.
Sen kom väl Thermia G2 med både hetgasväxlare och en shunt (istället för växelventil) som shuntar ett delflöde över hetgasväxlaren hela tiden vid värmedrift ca 2009?
Annars känner jag inte till nån mer.
-
Det finns, men inga som det talas om på forumet, det är bara dom med namn som Nibe, Thermia etc. som nämns här, varför förstår jag inte, har dom aktier i dom företagen tro. Har en Qvantum dum VP med HGV anno 1998 som tuffar på, inga konstiga elektronikdelar som går sönder.
Edit dom gör samma sort idag, men med mer elektronisk styrning, efter beställning.
-
Qvantum är väl mer kända för sina fastighetspumpar (större modeller), men de har även modeller för villor.
Sen finns det väl inte nått återförsäljarnät, så ska man ha en sån måste man nog köpa den från Limhamn själv?
Hittade denna intressanta informationen i deras produktblad, klart bra info.
OBS !
Aggregaten är utrustade med en frekvensomformare som avger "läckström" till elnätet varför 30 mA jordfelsbrytare
ej kan användas. Typiska nivåer på läckström är 50-200mA/omformare + 2mA/meter motorkabel.
I övrigt är de även bra för grundvattenvärme, de kan oftast köras med grundvattnet direkt i förångaren (om vattnet är hyfsat rent).
-
Märke spelar ingen roll men ska ju finnas begagnad inom vettigt avstånd på tex blocket. Så då lär det bli de stora märkena som det finns många av.