Köpa värmepump?
Spara pengar
Polarpumpen har stort sortiment och låga priser, besök oss!
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
SMS-styrning för din luftvärmepump.
Varför betala dyrt för nåt enkelt?
 

Författare Ämne: Tryck i KB-slingan  (läst 937 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad jumbo

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 35
Tryck i KB-slingan
« skrivet: 22 oktober 2011, 03:25:05 »
Vad skall man ha för tryck i KB-slingan?
Jag har 0,6-0,7Bar enligt mätaren, har för mig att den sjunkit sedan installationen i April då det låg kring 1,1Bar.

Anläggningen fungerar utmärkt, men misstänker att KB-slingan behöver fyllas på nu efter en tids drift.
« Senast ändrad: 22 oktober 2011, 03:32:49 av jumbo »
Villa 1948, 66+78 kvadrat. Elförbrukning(2010) 29000kWh/år.
Bytt till NIBE1245-6 2011-04-20.
kWh20102011Besparing
Januari4767361824%
Februari3988335716%
Mars3341288614%
April2536149041%
Maj169182451%
Juni102960641%
Juli554574-4%
Augusti82065620%
September143375947%
Oktober2607115356%
November3527100%
December4758 100%

Inloggad Smurfen.

  • Har på nått sätt blivit
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 15258
SV: Tryck i KB-slingan
« Svar #1 skrivet: 22 oktober 2011, 09:42:04 »
Det räcker bra med det tryck du har. Trycket kan variera lite beroende på årstid men det ska räcka med att det är övertryck.
Nibe 1245 8kw kopplad mot Hpd acktankar/arbetstankar med förvärmnings slinga för vv tillsammans med vedpanna. Stibel eltron återvinnings aggregat typ Flm som värmer 180 meters borra.

Utloggad AndersA

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 1376
SV: Tryck i KB-slingan
« Svar #2 skrivet: 26 oktober 2011, 20:18:44 »
det absolut viktigaste är att se till att man inte har undertryck i slingan. det behövs väldigt lite vakumför att trycka ihop slangarna.
det är slangarnas tryckklass som sätter maxgränsen för hur mycket tryck man kan ha. jag väljer att ha 0,5 - 0,8 bar.
Nibe 1115 5kw Aktivt borrhål  209m(överdimensioerat). Tot slanglängd 450m. Ack1, 500l med 2 slingor för att förvärma vv. Ack tank 2, 750liter med solvärmeslinga och vv beredare. 10m2 solvärme.Värmapump 2 hemmabyggd "ispinne" med 18m 22mm kopparrör och 8m2 kopparplåt.Fyllning propan samt 25000 Drifttimmar utan problem. Hus 2 med Nibe 1215-5kw och 160m borrdjup. 300l volymtank på framledning.

nibe, ctc, baxi, golvvärme, solenergi luft luft, luft vatten, toshiba polar, värmepump luft luft
 

AirPatrol
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Lär dig allt om värmepumpar!

Online just nu!

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal